StoryEditor

Krajowa produkcja pasz rzepakowych nabiera znaczenia

W kontekście zmniejszających się światowych zapasów drożejącej soi i ograniczonego przez wojnę do dostępu do śruty słonecznikowej, Polska powinna stawiać na coraz większą samowystarczalność białkową i zagospodarowanie śruty rzepakowej, pochodzącej z krajowych tłoczni.
22.03.2022., 11:03h

Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju informuje, że zrzeszone w tej organizacji tłocznie, przerabiając ponad 3,2 mln ton nasion rzepaku wyprodukowały w 2021 roku prawie 1,8 mln ton pasz rzepakowych.

Zdecydowaną większość stanowiła tu śruta poekstrakcyjna, której produkcja wyniosła 1 769 tys. ton, pozostały wolumen dotyczył makuchu rzepakowego. Rekordowa, bo o 12 tys. ton wyższa w porównaniu do 2020 roku, podaż rodzimych pasz rzepakowych nie byłaby możliwa gdyby nie popyt na olej rzepakowy zgłaszany przez sektor biopaliw.

Więcej śruty rzepakowej pozostaje na krajowym rynku, według danych MF eksport śruty rzepakowej był w 2021 r. mniejszy o 9% w porównaniu z rokiem 2020 i wyniósł 661 tys. ton.

Głównymi zagranicznymi odbiorcami polskiej śruty tradycyjnie już są Dania i Niemcy, na dalszych pozycjach znajdują się Czechy, Francja i Szwecja. Inne kraje wysoko sobie cenią naszą śrutę rzepakową.

– Od lat podkreślamy oleisto-białkowy charakter rzepaku, o czym dobitnie świadczy skala podaży produktów jego przerobu przez zakłady zrzeszone w naszym Stowarzyszeniu. Eksport śruty rzepakowej wciąż jest jednak znaczący, co z jednej strony pok...

Pozostało 51% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. grudzień 2023 19:49