StoryEditor

Rzepak na giełdach znów na zielono, ale na chwilę

Z nadchodząca wiosną, zieleniące się pola rzepakowe cieszą podwójnie. Rolnicy widzą jak po śnie zimowym ich rzepak odżywa, a i na giełdach na powrót się zazieleniło, niestety radość była krótkotrwała.
17.02.2022., 12:02h

Na ruchy cenowe na rzepakowej giełdzie postępujące ostatnio, w dwóch przeciwnych kierunkach. Obniżkowy wpływ mają pozytywne prognozy dotyczące produkcji rzepaku w nadchodzącym sezonie, a do góry notowania ciągną rosnące ceny ropy naftowej.

Według ekspertów IGC historycznie wysokie ceny i rosnący popyt dają powody, by spodziewać się powiększenia powierzchni upraw rzepaku na świecie, do rekordowych 40 mln ha w sezonie 2022/2023, a co za tym idzie – rekordowych zbiorów.

Największego wzrostu produkcji rzepaku Rada spodziewa się w Kanadzie i w UE. W 2022 r. IGC spodziewa się 4-proc. wzrostu powierzchni uprawnej w Kanadzie do 9,4 mln ha. Natomiast w Unii Europejskiej powierzchnia zasiewów rzepaku wyniesie 5,6 mln ha. 

Główne przyrosty powierzchni rzepaku będą miały miejsce we Francji i Niemczech. Jeśli jednak porównamy obszary Starej Unii, to nawet jeśli dodamy powierzchnię w Wielkiej Brytanii (ok. 300 tys. ha), wynik będzie nadal o 1 mln ha mniejszy niż w rekordowym 2017 r.

Dodatkowo na Ukrainie powierzchnia rzepaku wzrośnie do 1,1 mln ha. To o 100 tys. hektarów więcej niż w obecnym sezonie.

W UE kontyngenty na biopaliwa z oleju palmowego...

Pozostało 69% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. grudzień 2023 18:56