StoryEditor

Rzepak wystrzelił jak z rakietnicy. A jak ceny ropy?

Rzepak ekstremalnymi wzrostami reaguje na działania wojenne i skoki cen ropy naftowej.
24.02.2022., 15:02h

Wydawało się, że po czterech kolejnych giełdowych sesjach, kiedy to notowania rzepaku szły do góry o ponad 10 euro, rzepak już osiągnął obecnie to, co mógł najlepszego. Ale mamy wojnę i wszystkie surowce mocno wystrzeliły, a rzepak z nich zareagował najsilniej. 

W czwartkowe południe (24.02.2022 r.) notowania rzepaku na maj, drożały nawet  o 32,75 euro, ale na zamknięciu nieco stonowały i mamy 763,50 euro/t, tygodniowy wzrost cen to aż 68 euro/t! Natomiast rzepak z nowych zbiorów w ciągu jednego dnia podrożał o 21,75 euro , a w ciągu tygodnia o 60 euro i wyceniany jest na 663 euro/t. 

Taka reakcja rzepaku jest konsekwencją zwyczajnej panicznej reakcji rynków, bo niemal wszystkie surowce poszły ostro do góry, a także odpowiedzią na wzrosty cen ropy naftowej, która tylko w trakcie jednego dnia drożała o 8%. Ropa Brent na giełdzie w Nowym Jorku w trakcie dnia podskoczyła nawet do 102 USD/baryłka. Jednak po uspokajającym dla Amerykanów przemówieniu prezydenta USA, o łagodzeniu skutków wzrostu cen ropy, na światowych rynkach ropa naftowa przestała drożeć. Ropa Brent kosztuje 97,53 USD/baryłka, a ropa WTI 94,70 USD/baryłka. Wyd...

Pozostało 70% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. grudzień 2023 19:51