StoryEditor

Kupię rzepak na bieżąco!

Rzepak na giełdach notuje kolejny rekord, a pomimo wysokich cen, potrzebujący surowca przetwórcy nie kierują sprzedających z dostawami na luty czy marzec, lecz kupują na bieżąco.
16.12.2021., 14:12h

Trudno się oprzeć wrażeniu, że tegoroczny rzepak w swoich notowaniach spada jedynie tylko po to, by mocniej się odbić i wylądować na jeszcze wyższych poziomach. Po mocnych wzrostach w ubiegłym tygodniu, ten tydzień rzepak na Matifie otworzył  w poniedziałkowymi 5,5-eurowymi spadkami i lądowaniem na 712 euro/t. Po czym dwa kolejne dni z rzędu kursy spadały o 3,5 i 6,75 euro/t. Jednak w czwartek rzepak odbił się solidnie, drożejąc aż o 20 euro i na zamknięciu (16.12.2021 r.) kontrakty na luty kosztują już 722,5 euro/t, o 13 euro wyżej niż przed tygodniem. Mamy więc kolejny rekord rzepakowych notowań na paryskiej giełdzie. Złoty jest słabszy, bo za jedno euro musimy zapłacić znów 4,63 zł.

Unia Europejska stale poszukująca rzepaku na światowym rynku pozostaje największym importerem rzepaku z Ukrainy. Jednak unijny import, z tego kraju 
w okresie lipieclistopad w tym sezonie został  ograniczony do 1,71 mln ton, gdy przed rokiem było to 1,86 mln t. Ogółem w tym czasie Ukraina wyeksportowała 2,57 mln ton rzepaku, w porównaniu z 2,2 mln t sprzedanymi do końca listopada 2021 r.

Plotki z krajowego rynku głoszą, że w okresie świąteczn...

Pozostało 66% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. grudzień 2023 14:07