StoryEditor

Rzepak: spadki cen, są wpisane w rosnący trend

Na rzepakowym rynku możemy zaobserwować stałą już tendencję. Rzepak najpierw drożeje, by następnie mocno polecieć do dołu. Jednak kolejne reakcje giełd powodują, że w dłuższej perspektywie mamy ciągły wzrost cen.
18.11.2021., 15:11h

Przez kilka dni wydawało się, że kursy rzepaku wyskakując ponad rekordowe 700 euro, usadowią się na szczycie na dłużej. Ale przecież to z „rzepakiem pochodzącym ze zbiorów 2021 r.” mamy do czynienia. Ta marka zobowiązuje do niespokojnego kręcenia rynkiem. Zachowania notowań tegorocznego rzepaku na Matifie przypominają grę w kabel. Notowania wciąż podskakują i spadają, starając się ominąć spiralę kręcona przez spekulacje giełdowe. Tym razem od początku tygodnia mieliśmy kilkueurowe spadki, zwieńczone ostrym 11-eurowym tąpnięciem we środę. W czwartek lutowe kontrakty na paryskiej giełdzie zaczęły się odbudowywać i na zamknięciu transakcji (18.11.2021 r.) są wyceniane na 694,25 euro/t.

Nic dziwnego, bo wciąż import rzepaku do UE jest mocno ograniczony przez pierwsze 20 tygodni tego sezonu, kraje Zjednoczonej Europy zaimportowały tylko 1,6 mln t rzepaku i jest to o ponad 1 mln t mniej w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym. Liderami  dotychczasowego importu są Niderlandy (578 tys. t), Belgia (399 tys. t) i Niemcy (395 tys.t). Nic dziwnego, bo zwykle te kraje z ich dużymi portami są tradycyjnymi destynacjami importu ole...

Pozostało 70% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. grudzień 2023 19:05