StoryEditor

Rzepak drożeje pod wpływem mniejszego importu

Ceny rzepaku na europejskiej giełdzie regularnie wzrastają. Trudno się dziwić, gdy redukowane są szacunki zbiorów i jednocześnie maleje import rzepaku do Zjednoczonej Europy.
04.11.2021., 14:11h

Najnowsza opublikowana przez Strategie Grains prognoza produkcji rzepaku w sezonie 2021/22 w UE została obniżona do 16,97 mln ton wobec 17,03 mln t zakładanych przed miesiącem, jednak wciąż będzie to o 2,2% więcej niż przed rokiem. Analitycy SG przewidują również zmniejszenie zapasów rzepaku w UE w 2021/22 roku do 0,7 mln t.

UE od początku sezonu do końca października zaimportowała 1,44 mln t rzepaku. Podczas, gdy przed rokiem było 2,12 mln t. Sporo mniejszy import związany jest z mniejsza podażą. Jak na razie skazani jesteśmy na podaż z Ukrainy. Z tego kraju pochodzi 70% dotychczasowego importu rzepaku do Unii. Najistotniejszy w aktualnej sytuacji rzepak z Ukrainy tani nie jest, bo na przełomie października i listopada ceny w portach Morza Czarnego przekraczały 753 USD/t ( ok. 2979 zł/t FOB). Pomimo wysokich cen ukraiński eksport rzepaku łącznie od lipca do końca października osiągnął 2,34 mln t i jest to drugi najwyższy wolumen w historii. Eksport do UE-27 i Wielkiej Brytanii rzepaku spadł o 5%, ale sprzedaż do innych krajów wynosząc 607 tys. t wzrosła o 450%. Ukraińscy eksporterzy skorzystali z niedoborów kanadyjskiego rzepaku.

Ca...

Pozostało 70% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. czerwiec 2024 18:48