StoryEditor

Rynek rzepaku czeka na 600 euro

W przeddzień publikacji raportu USDA obraz rynku kształtują informacje o szacowanych zbiorach soi w USA i Brazylii oraz spadek chińskich zakupów soi.
09.09.2021., 14:09h

Według szacunków analityków, opublikowanych w przed USDA, zbiory soi w Stanach Zjednoczonych wyniosą 121,1 mln t, podczas, gdy w sierpniu USDA prognozował 118 mln ton. Wpływ na spadek cen oleistych wywierają też prognozy wzrostu areału  w Brazylii i rekordowe zbiory soi mające wynieść 140–141 mln t, co powstrzymuje Chiny przed aktywnym zakupem amerykańskiej soi.

Chiny zaimportowały w sierpniu 9,49 mln t soi, czyli o 9,5% więcej niż w lipcu, ale o 210 tys. t mniej niż przed rokiem. Handlowcy biorąc pod uwagę znaczne zapasy obawiają się, że spadające ceny wieprzowiny i wysokie światowe ceny soi zmniejszą chińskie apetyty na amerykańską soję.

Brazylijska Krajowa Rada Polityki Energetycznej zatwierdziła obniżenie minimalnej zawartości biopaliw w oleju napędowym z 13% do 10%. Jako argument przytoczyła wzrost cen soi, a więc kluczowego składnika brazylijskiego biodiesla. Rosnące ceny energii i surowców napędzały w Brazylii inflację, prowadząc do agresywnych podwyżek stóp procentowych i rosnących obaw o ożywienie gospodarcze.

Strategie Grains obniżyło prognozę zbiorów rzepaku w UE w sezonie 2021/22 z 17,03 do 16,93 mln ton (+1,...

Pozostało 69% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 19:08