StoryEditor

Rynek rzepaku: chwilowe osłabienie?

Rzepak pompował swoje ceny na Matifie nieprzerwanie od początku sierpnia. Po tak długiej wzrostowej serii musiało przyjść osłabienie notowań.
19.08.2021., 12:08h

W tym miesiącu rzepak startując o 522 euro/t na kontrakcie listopadowym, po nieznacznych korektach we środę (18.08 2021 r) wylądował na 572 euro/t. Dziś jednak mamy zdecydowanie większe spadki.

 

Giełdy już przed ogłoszeniem raportu USDA konsumowały przewidywane niekorzystne dla bilansu oleistych informacje. Ale czy rzeczywiście były one powodujące tak wielkie troski o podaż oleistych? Przeanalizujmy najpierw podane przez amerykańskich ekspertów dane.

 

Globalne prognozy dotyczące podaży i popytu na nasiona oleiste na sezon 2021/22 obejmują niższą produkcję, wykorzystanie oraz eksport i nieco wyższe zapasy końcowe w porównaniu z raportem z poprzedniego miesiąca.

 

Produkcja nasion oleistych poza USA została zmniejszona o 3,6 mln t, do 501,4 mln t, co odzwierciedla niższą produkcję rzepaku w Kanadzie i słonecznika w Rosji. Z powodu suszy na kanadyjskich preriach zbiory canoli w Kanadzie spadły o 4,2 mln t, do 16 mln t.

Rosyjska produkcja słonecznika została obniżona o 1 mln ton, do 15,5 mln, ponieważ susza i ekstremalne upały w kluczowych regionach obniżają ogólne perspektywy upraw.

 

Te straty tylko częściowo skompensują wyższe ukrai...

Pozostało 75% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. grudzień 2023 00:40