StoryEditor

Rynek rzepaku : oczy zwrócone na mistrza świata, susza zagraża uprawom soi

Na ceny rzepaku na światowych giełdach i w krajowym skupie wpływa obecnie sytuacja z suszą w Argentynie, ograniczenia eksportowe w oleju palmowym w Indonezji, a w mniejszym stopniu rosnące ceny spadek ilości oferowanych z kierunku ukraińskiego.
05.01.2023., 08:01h

W Argentynie jeszcze przed startem, a już liczą straty

Argentyna, aktualny mistrz świata w piłce nożnej jest także liderem eksportu oleju i śruty sojowej. Pomimo, że w produkcji soi Argentyna z produkcją 49,5 mln t zajmuje dopiero trzecie miejsce po Brazylii (152 mln t) i USA (118,3 mln t), w międzynarodowym handlu produktami sojowymi jest bezsprzecznym mistrzem świata. W eksporcie soi Argentyna sprzedając 27,6 mln t pokonuje drugą Brazylię aż o 8 mln t, a USA o ponad 15 mln t.

W eksporcie oleju sojowego przewaga Argentyny nad Brazylią jest ponad dwukrotna. Mistrz świata wg szacunków USDA wyeksportuje 5,5 mln t oleju sojowego a Brazylia niewiele ponad 2 mln t. Jednak obecnie w Argentynie panuje susza, która poważnie zagraża perspektywom sojowych zasiewów, a w konsekwencji także zbiorów. Giełda zbożowa w Buenos Aires szacuje, że ​​500 tys. ha soi może zostać nieobsiane z powodu suszy, bo tempo siewu jest o 9,2% niższe niż w zeszłym roku i tylko 72% zaplanowanego areału jest ukończone. 

Dlatego na przełomie 2022 i 23 roku soja drożejąc do 1524 USC/buszel (560 USD/t) była najdroższa od końca pierwszej dekady lipca, a więc startu bieżącego sezo...

Pozostało 79% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 08:42