StoryEditor

Soja tanieje, a ceny rzepaku przeżywają prawdziwy renesans

Rywalizacja o surowiec do produkcji olejów roślinnych wciąż trwa. Tę rywalizację podkręcają informacje sojowe z obu Ameryk i Chin, oraz ograniczona dostępność surowców oleistych. Dlatego notowania i ceny rzepaku przeżywają prawdziwy renesans.

25.10.2024., 07:56h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Jakie jest globalne zaporzebowanie na surowce do produkcji olejów roślinnych?
  • Jakie są obecnie ceny soi na giełdzie w Chicago?
  • Jak duży jest eksport soi z Brazylii?
  • Co przeszkadza w logistyce sojowej w Brazylii?
  • Ile soi eksportują USA?
  • Jak bardzo zaawansowane są żniwa w USA?
  • Ile wynoszą i o ile mają wzrosnąć zbiory oleistych w Rosji?
  • Jak duży jest import soi do Chin?
  • Jakie są kursy rzepaku na Matifie?
  • Jakie są ceny skupu rzepaku w Polsce?

Globalne zapotrzebowanie na surowce do produkcji olejów roślinnych ma w tym sezonie osiągnąć prawie 558 mln t. Oczywiście w światowym przerobie zdecydowany prym wiedzie soja, bo zapotrzebowanie na soję przekroczy 346 mln t. ale rola rzepaku nie jest zupełnie marginalna, bo przetwórcy globalnie potrzebują prawie 85 mln t rzepaku, gdy słonecznika już tylko 47 mln t, nasion bawełny 33 mln t, palmy 21mln t, a orzeszków ziemnych 19 mln t.

Soja od dawna w dół

Paleta przemysłowych oleistych jest więc dość szeroka, ale zdecydowanie w statystykach dominuje soja i to ona zwykle swoimi rynkowymi trendami wywiera wpływ na pozostałe surowce do produkcji olejów roślinnych.

Od lutego ubiegłego roku soja na giełdzie w Chicago z małymi tylko przerwami praktycznie cały czas tanieje. 31 stycznia 2023 r. kosztowała jeszcze 565,4 USD/t, a teraz (23.10.24 r.) kosztuje 362,5 USD/t.

Spada eksport soi z Brazylii, bo są problemy

Po regularnych comiesięcznych szczytach eksportu przypadających na marzec–czerwiec br., kiedy to z Brazylii eksportowano ponad 13 mln t sojowych beensów w każdym z tych czterech miesięcy, obecnie nadszedł czas ograniczenia handlu.

Braz...

Pozostało 84% tekstu
Ten artykuł jest dostępny dla zalogowanych użytkowników.
Zaloguj się, by czytać dalej.
Jeśli nie masz jeszcze konta na naszym portalu, zarejestruj się bezpłatnie i czytaj artykuły dla zalogowanych użytkowników.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. listopad 2024 11:58