StoryEditor

W Argentynie trwają sojowe żniwa, ale ruch w portach zamiera

Są już pierwsze doniesienia dotyczące zakłóceń światowego łańcucha dostaw surowców rolnych. Ze względu na wzmocnienie środków kwarantanny wysyłanie statków z soją, śrutą sojową i kukurydzą oraz innymi towarami z argentyńskich portów przebiega zdecydowanie wolniej. W Polsce na razie ruch portowy odbywa się bez większych zakłóceń.
01.04.2020., 11:04h

Podczas, gdy w Ameryce Południowej trwają sojowe i kukurydziane żniwa, to argentyńskie agencje rządowe intensywnie kontrolują załogi statków powracających do portu pod kątem objawów koronawirusa, informuje Reuters. Od poprzedniego tygodnia w porcie Rosario stoi ponad 20 statków, które nie mogą opuścić portu. W Argentynie zbiera się obecnie kukurydzę (zebrano już 16%) i rozpoczęły się zbiory soi (zaawansowanie zbiorów jest ok. 10%). Na tym etapie trudno jest oceniać plony ale wygląda na to, że nie beda one odbiegać znacznie od lat ubiegłych. Jednak wiele miast zabrania przejazdu ciężarówek przez swoje terytoria, co dodatkowo spowalnia dostawy do portów. Może to wspierać zarówno innych dużych eksporterów jak i wzrosty cen.

Izba Eksportowa CIARA-CEC, która reprezentuje działające w Argentynie światowe korporacje handlowe oraz ponad 70 argentyńskich gmin twierdzi, że stosują one wystarczające środki zapobiegawcze przeciwdziałające rozprzestrzenianiu się wirusa w trakcie transportu produktów rolnych. Jednocześnie pracownicy portowi w Argentynie poprosili rząd o zawieszenie funkcjonowania portów w całym kraju na 15 dni.

Rząd A...

Pozostało 75% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. lipiec 2024 04:45