StoryEditor

Ceny zbóż: kukurydza moknie i tanieje. Jakie zaawansowanie żniw kukurydzianych?

Podczas, gdy międzynarodowy rynek wciąż analizuje postępy ukraińskiego eksportu zbóż, to u nas na ceny uzyskiwane w skupach najsilniej wpływają przedłużające się żniwa kukurydziane.
26.10.2023., 12:10h

Tam gdzie podaż jest spora, kukurydza tanieje, co nie pozwala się odbić cenom pozostałych zbóż, zarówno w kraju, jak i na giełdach. A wszystko to pomimo mniejszego importu zbóż do UE.

W Ukrainie spore zaawansowanie, ale mniej niż się spodziewano

Ukraińskie ministerstwo polityki rolnej i żywności podaje, że do 20.10.23 r. zbiory zbóż w tym kraju wyniosły 39,2 mln t, w tym kukurydzy zebrano dotychczas 9,3 mln t, co jest ilością o 44% większą niż w zeszłym roku o tej samej porze. APK-Inform całkowite zbiory kukurydzy w Ukrainie w tym sezonie szacuje na 24,8 mln t, co oznacza spadek o 800 tys. t w porównaniu z wcześniejszymi prognozami. Zdaniem ekspertów eksport kukurydzy w sezonie 2023/24 wyniesie tylko 13 mln t, dla porównania USDA wciąż zakłada eksport w ilościach 19,5 mln t.

Na międzynarodowy handel wciąż wpływa ograniczenie eksportowe wywołane zawieszeniem porozumienia o korytarzu zbożowym na Morzu Czarnym, choć trzeba podkreślić, że Ukraińcy coraz lepiej radzą sobie z ekspedycją zbóż  dzięki utworzeniu alternatywnego tymczasowego korytarza morskiego wiodącego z Odessy na wody terytorialne Rumunii. W ten sposób do 22 października br. tymczasowy...

Pozostało 86% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. listopad 2023 01:21