StoryEditor

Ceny zbóż: kukurydza na ukończeniu, ale tempo zbiorów limitują suszarnie

W UE kukurydzy ma być mniej, a jakie są prognozy dla Polski? W wielu rejonach kraju kukurydziane zbiory są na ukończeniu, jednak tam gdzie żniwa są w pełni, w okolicznych punktach skupu tempo dostaw limituje dostęp do suszarni.
02.11.2023., 11:11h

KE tegoroczne kukurydziane zbiory w UE szacuje aktualnie na 59,9 mln t, co oznacza, że tegoroczne kukurydziane żniwa w zjednoczonej Europie będą aż o 13,15%  słabsze od średniej z ostatnich 5 lat. Jeszcze niżej kukurydziane zbiory w UE wciąż oceniają eksperci USDA, przewidując 59,7 mln t.
W Ukrainie APK-Inform prognozuje, że zbiory kukurydzy osiągną w tym roku 24,8 mln t, co oznacza spadek o 800 tys. t w porównaniu z wcześniejszymi szacunkami tej samej agencji. 

W Polsce, według ekspertów KE zbiory kukurydzy wyniosą 9,2 mln t, co już teraz wydaje się mocno dyskusyjnym szacunkiem. Jesień jest w pełni i choć Zaduszki powodują zawsze lekkie spowolnienie kukurydzianych żniw, to w tym sezonie wszystko wskazywało na fakt, iż zbiory zakończą się jeszcze w listopadzie. I tak się dzieje w większości regionów kraju.

Kukurydza szybko znika

Skupujący na Kujawach informują, że na polach pozostały już tylko końcówki. – Mamy trochę miejsca w elewatorze, więc suszymy już ziarno z rękawów, bo na okolicznych polach już kukurydzy nie ma – mówi kierownik elewatora położonego w centrum woj. kujawsko-pomorskiego.

Podobnie jest w Wielkopolsce, g...

Pozostało 79% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 17:50