StoryEditor

Ceny zbóż: czyja to lista wstydu?

Nowo mianowana minister rolnictwa zaraz po jej powołaniu publikuje listę firm importujących zboże z Ukrainy, a branża punktuje, że ministerstwo nawet nie potrafi odróżnić firm nasiennych od operatorów handlowych, a tych z kolei od składu budowlanego. Podczas, gdy wielu tylko zaciera ręce za tak otrzymaną gratisowo listę adresową, Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych kończy właśnie przetarg na zakup kukurydzy mokrej.
01.12.2023., 08:18h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Jakie efekty przynosi lista importerów zbóż z Ukrainy?
  • Jak wymieszano firmy na tej liście?
  • Jakie konsekwencje ma to dla rynku?
  • Jaki przetarg na zboża ogłosiła RARS?
  • Na jakich zanedbaniach ustępujacego i dwutygodniowego rządu cierpi rynek zbóż?
  • Jak wyceniana jest pszenica na Matifie?
  • Ile kosztuje pszenica dosatrczona do portu a ile w kraju?
  • Jakie sa ceny pozostałych zbóż?
  • Ktore zboża potaniały, a które nie?

Opublikowana lista rodzi wiele komentarzy i budzi ogromne kontrowersje, ale podobne watpliwości można mieć, oceniając termin ogłoszenia przetargu przez RARS, który sama agencja artykułuje jako rozeznanie rynku.

Czarno-biała lista

Lista firm importujących zboże z Ukrainy obrosła już tak dużą legendą, że nawet poprzedni ministrowie zdecydowanie bardziej doświadczeni życiowo od młodziutkiej "dwutygodniowej" minister zgrabnie omijali ten temat, jak rafę na wzburzonym morzu.

No cóż pływanie to rzeczywiście umiejętność, która niezależnie od tego co się robi warto posiąść, ale w polityce takiej umiejętności nabywa się z czasem. Pamiętam takie stwierdzenie stworzone na bazie wypowiedzi polskiego filozofa Tadeusza Kotarbińskiego, że cel uświęca środki, ale są środki gotowe uświnić cel i tym razem takie rozesłanie darmowej listy adresowej firm zajmujących się obrotem do szerokiej społeczności, do wykorzystania w nieokreślonych celach jest największym świństwem uczynionym branży rolnej.

Po pierwsze nie jest to lista z wyszczególnieniem asortymentu, znajdziemy tu znane firmy reprodukujące w Ukrainie materiał siewny i przywożące ...

Pozostało 87% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. luty 2024 21:28