StoryEditor

Ceny zbóż: cały czas w dół, robi się nerwowo

Praktycznie nieustannie od początku roku ceny zbóż spadają. Taki obrót sprawy powoduje coraz większe zdenerwowanie zarówno u rolników, jak i skupujących. Nerwowo jest także w portach, tam na parkingach panuje prawdziwy tłok.
09.03.2023., 13:03h

Rynek zbóż zaczyna być coraz bardziej nerwowy, po kolejnych, znów sporych spadkach cen już chyba wszyscy jego uczestnicy wyczuwają, że nie może być mowy o odwróceniu tendencji.  Pszenica 120 zł w dół, pszenżyto minus stówka, a jęczmień, żyto i kukurydza po 60 zł/t taniej, tylko w ciągu dwóch tygodni. Tak można podsumować ostatnie „osiągnięcia” krajowego rynku zbóż. Rolnicy przeklinają swój los i po trosze też swoje decyzje o przetrzymaniu zboża, ale na wiele spraw nie mieli wpływu. Takimi jest przecież rekordowy import zbóż do UE, takimi są też spadki cen na Matifie.

UE aktywnym graczem na rynku 

UE w tym sezonie od jego początku do 5. marca br. ściągnęła prawie 6 mln t pszenicy i jest to ponad trzykrotnie więcej niż w porównywalnym okresie roku ubiegłego. A przecież zdecydowanie większe ilości UE zaimportowała kukurydzy. Tutaj w omawianym okresie mamy już ponad 18,5 mln t, przy ubiegłorocznym wyniku prawie o 7 mln t niższym. Te w sumie dodatkowe 11 mln t zbóż przytrafiło się krajom europejskiej wspólnoty w roku słabszych zbiorów, bo pszenicy kraje UE zebrały 134,7 mln t, o 3,5 mln t mniej niż przed rokiem, a zbiory kukury...

Pozostało 83% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. maj 2024 05:02