StoryEditor

Ceny zbóż: czy domniemane obietnice znów zaszkodzą rynkowi?

Na giełdach ceny stanęły, ale oferty na pszenicę u największych eksporterów spadają. Co te spadki powoduje i jak wygląda sytuacja na rynku krajowym?  
02.02.2023., 13:02h

Spadają ceny ukraińskiej pszenicy

Podczas, gdy na unijnym forum ministrowie rolnictwa krajów UE dyskutowali na temat ewentualnych rekompensat dla rolników, którzy pod wpływem nadmiernego importu zbóż z Ukrainy do krajów z nią graniczących, w samej Ukrainie pod wpływem spowolnienia działania korytarza zbożowego ceny spadają.

Na celowe utrudnianie ukraińskiego eksportu zbóż przez Morze Czarne dokonywane przez rosyjskie służby kontrolne mówiła szefowa działu rynków rolnych APK-Inform.
– Rosjanie celowo ograniczają liczbę inspekcji statków na Bosforze do 2–3 dziennie, zamiast wymaganej dla normalnego funkcjonowania eksportu 15–18 i więcej. Wydłużają czas inspekcji, poprzez sprawdzanie parametrów, które nie są regulowane dokumentami i nic nie mają wspólnego z przedmiotem kontroli – informuje Anna Tanska z APK-Inform.

Ukraińscy eksperci jedocześnie przekazują, że ostatnio pomimo wzrostu czasu odprawy i rosnącego ryzyka spadają ceny frachtu i kosztów logistyki drogowej i kolejowej. Tym samym pomimo, iż ceny pszenicy w samej Ukrainie pozostają bez zmian to już ceny tej samej pszenicy dostarczonej na bazie portów dalekomorskich spadły o 5–10 US...

Pozostało 83% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. grudzień 2023 02:11