StoryEditor

Rynek zbóż: równanie cen do dołu

Dotychczas rywalizacja o towar w skupie kojarzyła się z licytacją, kto da więcej. Obecnie jednak skupy już tak chętne do zwiększania swojego zapasu nie są i zdają się raczej przeskakiwać w obniżkach cen.
26.01.2023., 13:01h

Ukraina nie próżnuje

Eksport ukraińskich zbóż pomimo, że w tym sezonie jest sporo niższy to jednak stale rośnie. W tym sezonie do 23 stycznia br. Ukraina wyeksportowała już 25,5 mln t zbóż i roślin strączkowych. Dla porównania , w tym samym czasie poprzedniego sezonu ukraiński eksport wynosił 36,4 mln t. W całkowitych ilościach aktualnie wyeksportowanych 9,2 mln t stanowi pszenica; 1,8 mln t jęczmień i aż 14,4 mln t kukurydza.

–Przy prawidłowym funkcjonowaniu „korytarza zbożowego” eksport kukurydzy z Ukrainy w sezonie 2022/23 może wynieść 23 mln t. Będzie to o 15% mniej niż w sezonie 2021/22 (27 mln t) – szacuje APK-Inform

W samym tylko grudniu Ukraina wyeksportowała 3,1 mln t kukurydzy a największym klientem w tym okresie były Chiny, które importując w tym miesiącu 840 tys. t zakupiły 27% całości. Druga była Hiszpania, która w ostatnim miesiącu 2022 r. z Ukrainy sprowadziła 486 tys. t (16%), a trzecia Rumunia z ilością importu wynoszącą 418 tys. t (14%).

Polski w pierwszej trójce importerów nie ma, choć przez cała pierwsza połowę zaimportowaliśmy już 1,25 t kukurydzy. Ale nie tylko kukurydza do nas przyjeżdża, ostatnio...

Pozostało 87% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
08. grudzień 2023 22:46