StoryEditor

Rynek zbóż: spowolniony handel zaczyna się uruchamiać

Rynek do funkcjonowania potrzebuje regularnego handlu, każde sztuczne zatrzymanie powoduje zagrożenie, że prawdziwe problemy uwidocznią się dopiero wtedy, gdy podaż się uruchomi.
16.02.2023., 20:02h

Im później rynek się udrożni, tym efekty mogą być jeszcze gorsze. Już teraz eksporterzy przesuwają terminy dostaw, za chwilę już tylko parę miesięcy będzie dzielić nas do nowych zbiorów. Nic gorszego na przednówku od zapchanych portów, zasypanych przetwórców i pełnych silosów u rolników.

Dopłaty się dołożyły

A tu mieliśmy kolejne zatrzymanie, spowodowane oczekiwaniem na konkrety związane z dopłatami. Dodatkowo niezbyt dobra komunikacja i opóźnione opublikowanie rozporządzenia określającego zasady udzielania dopłat niepotrzebnie powodowały dodatkowe napięcia.

O samych dopłatach wystarczy powiedzieć, że są „skomplikowane”. Gdyby pomysł dopłat był uzależniony tylko od sprzedanej tony, uwzględniając regionalne zróżnicowanie i ramy czasowe, to byłby najbardziej sprawiedliwy. Kiedy do tego zaczęto dodawać hektary i ograniczać pomoc do 50 ha, już wyraźnie widać, że jest to projekt polityczny obliczony na wyciszenie protestów, a nie dobrze zaplanowana i sprawiedliwa, a przede wszystkim proporcjonalna do poniesionych strat pomoc rządowa.

Faktura najdroższym towarem

No tak, czy siak rolnicy którzy wreszcie zaczynają sprzeda...

Pozostało 84% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. maj 2024 23:06