StoryEditor

Mondry Grain Terminal bramą na świat dla polskich eksporterów zbóż. Rolniczy temat Extra, odc. 27

Rynek zbóż w Polsce i na Świecie w tym roku cechuje wyjątkowo duża dynamika. Zmiany cen na rynkach nie wpływają jednak na zapotrzebowanie eksportowe, bo zboże z Polski nadal jest poszukiwane w innych krajach. O tym co dzieje się obecnie w krajowych portach i o tym, co może się wydarzyć w najbliższych tygodniach rozmawia dr Juliusz Urban - ekspert rynkowy top agrar Polska z Pierrem Pages‘em, Prezesem Zarządu Mondry Sp. z o.o. w wydaniu extra programu "Rolniczy temat".  
Dr Juliusz Urban rozmawiał z Piereem Pages‘em na terenie Mondry Terminal Gdynia, gdzie aktualnie trwa kolejny załadunek polskiego zboża na eksport. Tym razem jest to statek z krajowym żytem, który firma Mondry Sp. z o.o. realizuje dla polskiej firmy Daku International. Jednak już za parę dni zostanie załadowany pierwszy statek z pszenicą firmy Elewarr Sp. z o.o., w ramach niedawno zawartej umowy na przeładunek z największym polskim operatorem składowym.


Jak informuje prezes Pages, udziałowcami niedawno powstałej firmy Mondry Sp. z o.o. są dwie znane na polskim rynku firmy: Chemirol i Agrolok oraz on sam. 


- Spółka została powołana aby eksportować zboże i wykonywać operację obsługi portowej dla innych podmiotów - mówi Pierre Pages. 


Spółka, która przejęła zarządzanie Bałtyckim Terninalem Zbożowym (BTZ), nazwanym teraz Mondry Terminal Gdynia, od lipca tego roku wyeksportowała prawie 250 tys. ton zbóż,  z których 60 - 70% stanowiła pszenica.


Więcej informacji w programie "Rolniczy temat Extra" z portu w Gdyni. Obejrzyj koniecznie!
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urban
ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. czerwiec 2024 02:41