StoryEditor

Ceny zbóż: wraca optymizm na rynku zbóż

Ten tydzień przynosi odreagowanie poprzednich spadków i rosnące ceny zbóż przywracają optymizm uczestnikom zbożowego handlu.

21.03.2025., 07:37h

W tym tygodniu wyraźnie na krajowym rynku w skupach zbóż i rzepaku powraca optymizm. Po kilkutygodniowych spadkach, które znalazły swoje apogeum w ubiegłym tygodniu, teraz mamy odreagowanie rynków i podwyżki.

Wraca optymizm

Optymizm uczestników rynku jest dodatkowo wspierany przez mocny podskok giełdy, bo w środę w tylko jednym dniu kontrakty pszenicy na maj podskoczyły aż o 5 euro. Jednak w przekroju całego tygodnia pszenica na Matifie najpierw traci, a dopiero potem się odbudowuje. W efekcie takich ruchów na koniec giełdowego dnia w czwartek (20.03.25 r.) majowe kontrakty są wyceniane na 226,75 €/t, a więc na takim samym poziomie, co przed tygodniem.

W zbożach te podwyżki powodują, że większość cen zbóż wraca do poziomów sprzed dwóch tygodni, więc ci którzy tydzień temu cen nie śledzili zaoszczędzili sobie tylko nerwów. Skupujący podkreślają, że ubiegłotygodniowe spadki lekko przyhamowały dostawy, ale teraz tez szału nie ma, bo rolnicy już bardziej zajmują się pracami polowymi. Rynek przychodząc też z uspokajającymi powrotami cen nie wymusza szybkich decyzji sprzedażowych. – Trochę sia zaczęło ruszać, ktoś tam z towarem czasem przyjedzie, ale te dosta...

Pozostało 73% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urban

dr Juliusz Urban – ekspert ds. rynkowych AgroHorti Media specjalizujący się w rynku zbóż i rzepaku. Biznesowe doświadczenie uzyskał zarządzając skupem u dużego dystrybutora, był także prezesem firmy przetwórstwa rzepaku oraz właścicielem firmy brokerskiej. Od 2000 roku zajmuje się analizowaniem wpływu bieżących wydarzeń na ceny płodów rolnych i nawozów.
Autor publikacji na stronach rynkowych top agar Polska i na portalu www.topagrar.pl. Jego dziełem jest cotygodniowy Rynkowy Serwis Spod Lady. Jest współautorem cyklu podcastów rynkowych „Czekał(a) na Urbana, czyli rynkowe last minute”, w których są omawiane bieżące trendy cenowe na krajowym rynku zbóż i rzepaku, przedstawiane autorskie prognozy eksperta, a także omawiane bieżące informacje z biznesu oraz produkcji rolnej.
Jego misją jest integrowanie środowiska produkcyjno-przetwórczego w łańcuchu obrotu towarowego. Stara się przedstawiać producentom rolnym sposób patrzenia na biznes przez przetwórców, a przetwórcom tłumaczyć punkt widzenia rolników. W swoich publikacjach zwraca uwagę na najnowsze prognozy dotyczące światowych bilansów produkcji i wykorzystania zbóż, a w swej pracy często wykorzystuje raporty USDA, KE i innych uznanych instytucji.
Obszary specjalizacji: analiza biznesowa, porównanie historyczne cen i trendów rynkowych, bilansowanie produkcji w Polsce i na świecie, biopaliwa rolnicze.
e-mail: [email protected]

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
08. maj 2026 23:52