StoryEditor

Drożeją zboża, drożeje także kukurydza

Ceny kukurydzy mokrej zwykle w trakcie żniw pikowały do dołu, w tym roku idą do góry. Rozpędzone na dobre zbiory kukurydzy, zbiegają się z kolejnymi podwyżkami cen zbóż na giełdach.
19.11.2020., 10:11h

Podczas, gdy kukurydziane żniwa idą już pełną parą i można by oczekiwać spadków cen na kukurydzę mokrą, ku zaskoczeniu chyba wszystkich, nic takiego się nie dzieje. Co więcej, okazuje się, że ceny nawet wzrastają. Pierwsze przyczyny są po stronie tych kupujących, którzy długo wstrzymywali się z dostosowaniem swych cen do realiów bieżącego rynku i w poprzednim tygodniu zostali zdecydowanie poniżej 450 zł/t. Ci handlowcy podnoszą teraz swoje ceny. Drugim powodem jest chęć zagarnięcia dla siebie być może już ostatnich ilości, które mogą jeszcze trafić z pól do konkretnych kupujących. Dlatego podnoszą oni ceny zachęcając okolicznych rolników.

 

A że suszarnie idą pełną parą i trzeba rolnikom powiedzieć, żeby z tydzień, dwa zaczekali, to proponuje się im wyższą cenę. Średnia cena kukurydzy mokrej wynosi obecnie 462 zł/t, a krajowe skupy najczęściej proponują 450–500 zł/t, dla 30% wilgotności. Wilgotności ziarna ciągle nie chcą spadać i większość koszonego ziarna ma ponad 30%.

 

Do najwyższych poziomów od pięciu lat dochodzą ceny kukurydzy na paryskiej giełdzie. Notowania kontraktów styczniowych na Mati...

Pozostało 77% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. maj 2024 00:20