StoryEditor

FAO pokazuje spadek międzynarodowych cen zbóż, olejów roślinnych i cukru

  Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa poinformowała, że indeks światowych cen towarów żywnościowych w czerwcu br. spadł  trzeci miesiąc z rzędu.    
14.07.2022., 12:07h

Wskaźnik cen żywności FAO wynosił średnio 154,2 punktu w czerwcu 2022 r., co oznacza spadek o 2,3 procent od maja. Indeks śledzący miesięczne zmiany międzynarodowych cen koszyka artykułów spożywczych w powszechnym obrocie pozostał jednak o 23,1 proc. wyższy niż w czerwcu 2021 r.

– Czynniki, które doprowadziły do ​​wysokich światowych cen nadal są w grze. W szczególności silny globalny popyt, niesprzyjająca pogoda w niektórych ważnych produkcyjnie krajach, wysokie koszty produkcji i transportu oraz zakłócenia łańcucha dostaw spowodowane COVID-19, spotęgowane jeszcze niepewnością wynikającą z wciąż trwającej wojny na Ukrainie – powiedział Máximo Torero Cullen, główny ekonomista FAO.

Wskaźnik cen zbóż FAO wynosił średnio 166,3 punktu w czerwcu, o 4,1 procent mniej niż w maju, ale nadal o 27,6 procent powyżej wartości z czerwca 2021 roku.

Międzynarodowe ceny pszenicy spadły w czerwcu o 5,7 proc., ale pozostały o 48,5% powyżej wartości sprzed roku. Spadek w czerwcu był spowodowany sezonową dostępnością nowych zbiorów na półkuli północnej, lepszymi warunkami upraw w niektórych głównych krajach produkujących oraz wyższymi pe...

Pozostało 56% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. maj 2024 03:48