StoryEditor

Transport produktów rolnych z Ukrainy. W MRiRW obradował specjalny międzyresortowy zespół

Podczas pierwszego posiedzenia międzyresortowego zespołu ds. transportu produktów rolnych i spożywczych z Ukrainy jego uczestnicy analizowali sytuację w zakresie możliwości transportu produktów rolnych i spożywczych z terytorium tego kraju.
07.07.2022., 16:07h

Członkowie zespołu omawiali problemy logistyczne w trzech głównych miejscach: na przejściach granicznych, w transporcie kolejowym i w portach.

Udrożnić przejścia graniczne

W ocenie uczestników, najpilniejsze jest dalsze usprawnienie przejść granicznych poprzez zwiększenie obsady lekarzy weterynarii, a także ewentualne budowanie tymczasowych magazynów na granicy z Ukrainą.

– Ważne jest udrożnienie transportu kolejowego dla 15 składów pociągów na bazie wózków, które mają Ukraińcy, tak aby można było bezpośrednio przewozić, w ukraińskich wagonach, zboże do portu w Gdańsku – mówił Henryk Kowalczyk, szef resortu rolnictwa i przewodniczący zespołu, dodając, że do tego trójmiejskiego portu jeździłyby także samochody.

Terminal o powierzchni 100 tys. ton

Podczas spotkania międzyresortowego zespołu ds. transportu produktów rolnych i spożywczych z Ukrainy omawiano także możliwości urządzenia terminalu zbożowego o powierzchni magazynowej na ok. 100 tys. ton, co – w ocenie uczestników – pozwoliłoby na prowadzenie na dużą skalę eksportu zboża zarówno ukraińskiego, jak i polskiego.

Zboże w ocenie min. Kowalczyka jest newralgicznym produktem w przeciwdziałaniu wizji głodu w Afryce i krajach arabskich, stąd jesteśmy zobowiązani pomóc Ukrainie w eksporcie.

Przypomnijmy, że zespól ds. transportu produktów rolnych i spożywczych z Ukrainy został powołany 23 czerwca  W jego skład wchodzą:

·      przewodniczący zespołu – minister właściwy do spraw rynków rolnych,

·      minister właściwy do spraw aktywów państwowych,

·      minister właściwy do spraw członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej,

·      minister właściwy do spraw gospodarki,

·      minister właściwy do spraw transportu,

·      minister właściwy do spraw wewnętrznych,

·      minister właściwy do spraw zagranicznych,

·      szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów,

·      prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

 

kp
źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
fot.: MRiRW

Karol Pomeranek
Autor Artykułu:Karol Pomeranek
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. czerwiec 2024 01:43