StoryEditor

Ile zboża przyjechało do Polski z Ukrainy?

Wprawdzie od początku roku do Polski z Ukrainy napłynęło prawie 670 tys. ton kukurydzy, ale eksport tego ziarna jest dużo większy tłumaczy ministerstwo rolnictwa pytane o zalew ukraińskiego zboża. Wicepremier i minister rolnictwa przyznaje, że zakłócenia na rynku z tego powodu mogą wystąpić, ale będą one krótkotrwałe.  
12.07.2022., 18:07h

O sytuację na rynku zbóż zapytał Krzysztof Paszyk z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który zapytał o następujące kwestie:

- dlaczego mimo wielu sygnałów zgłaszanych przez rolników i organizacje rolnicze, MRiRW dopuściło do sytuacji, w której trwa zalew polskiego rynku ukraińskim zbożem?
- dlaczego przepływ ukraińskiego zboża z granicy polsko-ukraińskiej do portów, z których prowadzony ma być eksport zboża za granicę, nie jest kontrolowany i monitorowany przez rząd?
- dlaczego nie wprowadza się odpowiednich narzędzi prawnych, ukierunkowanych na ograniczenie wyżej wymienionego procederu?

Polska krajem tranzytowym  dla zboża z Ukrainy

W odpowiedzi wiceminister rolnictwa Norbert Kaczmarczyk przypomniał, że zamknięcie dostępu przez Rosję dla wywozu towarów rolnych zalegających w ukraińskich magazynach, głównie zbóż, przez Morze Czarne, wymusiło konieczność poszukiwania alternatywnych możliwości wywozu ukraińskich zbóż m.in. w drodze tranzytu przez terytorium Polski.

Zdaniem MRiRW od wybuchu wojny na Ukrainie podejmowane są w UE, w tym w Polsce, działania na rzecz zwiększenia przepustowości transportu lądem, m.in. przez polską granicę....

Pozostało 77% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. maj 2024 22:17