StoryEditor

Rynek zbóż: na giełdach winda cenowa ostro w górę, w kraju też podwyżki

Po informacji USDA o niższych niż oczekiwano poziomach zapasów kukurydzy i etanolu, rynek giełdowy natychmiast zareagował silnymi wzrostami. W naszym kraju ceny skupu także ruszyły do góry, jednak wzrosty aż tak mocne nie były.
01.10.2020., 12:10h

Według USDA, na dzień 1 września 2020 r. zapasy kukurydzy w Stanach Zjednoczonych wynosiły 1,995 miliarda buszli, a zapasy pszenicy 2,159 miliarda buszli, podczas gdy analitycy spodziewali się, że zapasy kukurydzy będą o 11% wyższe i wyniosą 2,250 mld buszli, a pszenicy o 4,5% i wyniosą 2,240 mld buszli. Natomiast zapasy etanolu w USA spadły o 306 000 baryłek do 19,691 mln baryłek. Tak duża korekta rzeczywistych danych w stosunku do oczekiwań spowodowała gwałtowną reakcję rynku, który i tak był dość niespokojny, ze względu na kolejne ataki huraganów strefie Ameryki Południowej. Ponownie pojawiają się dyskusje na tematy efektu El Nino i związanych z tym ciepłym prądem morskim kolejnymi zagrożeniami dla upraw.

W środę ceny pszenicy na giełdach wzrosły gwałtownie. Pszenica na grudzień na Matifie podrożała aż o 5,5 euro/t. We czwartek mamy nieznaczne korekty, ale pszenica na zamknięciu jest wyceniania na grudzień po 197 euro/t, a na marzec 196 euro/t. Na krajowym rynku większe wzrosty cen eksportowych spłaszcza kurs naszej waluty. Złotówka jest wyceniana obecnie na 4,49 zł/euro.

Tradycyjnie już wyższe ceny na giełdach przynoszą efek...

Pozostało 71% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. luty 2024 10:03