StoryEditor

Rynek zbóż: Pszenica na razie tanieć nie zamierza

Zagrożenia niepokojami na świecie spowodowane manewrami rosyjskiej armii przy granicy z Ukrainą nie pozostają bez wpływu na rynek zbóż. Największe ruchy dotyczą giełdowych notowań pszenicy, a jak to jest z cenami w kraju?
27.01.2022., 13:01h

Ten tydzień na giełdach w notowaniach pszenicy przyniósł wiele ekstremalnych doznań. Na początku tygodnia, dwa dni z rzędu mieliśmy 8 i 9-eurowe wzrosty, po czym w środę notowania spadły o 9,5 euro/t. Nawet po wczorajszej korekcie o 4 euro i tak pszenica jest o 3,5 euro droższa niż przed tygodniem, bowiem notowania na marzec kosztują na czwartkowym (27.01.22 r.) zamknięciu 277,25 euro/t. Krajowym cenom proponowanym w eksporcie dodatkowego wsparcia udziela osłabiająca sią nasza waluta, za jedno euro płacimy już 4,56 zł.

Na tak duże skoki cenowe wpływ miały reakcje giełdy na wojenne przepychanki napływające ze wschodu. Świat handlu zbożami obawiał, się, że ewentualna agresja Rosji na Ukrainę poskutkuje zamknięciem aktywności na czarnomorskim szlaku eksportowym.
Dlatego również polscy eksporterzy ceny podnieśli i za pszenicę dostarczoną do naszych portów oferują 1320
1350 zł/t. 

Na krajowym rynku z podażą jest bardzo różnie, niektórzy przetwórcy narzekają na brak ofert, ale inni skupujący mówią, że zaczęła się podaż zwłaszcza od mniejszych rolników.

– Zainteresowanie jest zerowe, pojawiło się kilka telefonów...

Pozostało 77% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. maj 2024 18:23