StoryEditor

Wojenne manewry wpływają na rynek zbóż

Zamiary agresji Rosji na Ukrainę nie pozostają bez wpływu na międzynarodowe rynki zbóż. Giełdy poszukują innych podstaw, do których mogłyby się zakotwiczyć i upewnić w kierunkach notowań.
03.02.2022., 13:02h

Przełom stycznia i lutego w pszenicznych kontraktach na giełdzie Matif zdaje się przenosić nerwy z informacji o potencjalnych zagrożeniach działań wojennych na międzynarodowy rynek zbóż. Giełdowy tydzień wystartował 12-eurowymi obniżkami, które nieco zostały skorygowane kolejnego dnia, ale środowe obniżki o 5 euro/t i czwartkowe niższe otwarcie powodują, że przed południem (03.02.22 r.) notowania na marzec kosztują 261 euro/t, a więc o 16 euro taniej niż przed tygodniem. 

Europejska giełda w czasie niepewności, w stosunku do dalszych posunięć w sferze działań wojennych, reaguje nerwowo doszukując się podstaw, a tu mamy wzrosty zapasów etanolu i spadek zużycia kukurydzy oraz korzystniejsze warunki wilgotnościowe dla pszenicy w Stanach Zjednoczonych.

W kraju umacniająca się nasza waluta, bo złotówka wraca do kursu 4,53 zł/euro, wspólnie ze spadającymi notowaniami giełdowymi, powoduje spadek cen w eksporcie.

Eksporterzy ceny pszenicy dostarczonej do portów obniżyli do 12801290 zł/t. Te niskie ceny i takie same poziomy ofert na dostawy w lutym i marcu wskazują, że zbyt wiele w najbliższym czasie w eksporcie portowym pszenicy ...

Pozostało 81% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. maj 2024 23:39