StoryEditor

Agritechnica 2019: zrobotyzowany traktor marki Yanmar

We współpracy z Uniwersytetem Hokkaido japońska firma Yanmar opracowała ciągnik-robot, który został przetestowany w rzeczywistych warunkach. Dzięki zastosowanemu systemowi autonomicznemu jedna osoba może obsługiwać dwa ciągniki!
14.11.2019., 09:11h

Traktor robot może pracować na polach uprawnych po określonej ścieżce dokładnie i bezpiecznie za pomocą technologii pozycjonowania, która określa bieżącą lokalizację i koryguje błąd pozycjonowania – chwali się japoński producent. System prowadzenia ciągnika po polu (oparty na sygnale GNSS) opracowany przez Yanmar, umożliwia ciągnikowi przejeżdżanie przez pola uprawne po z góry określonej ścieżce. Ciągnikiem oprócz funkcji autonomicznej można pracować standardowo – z operatorem.


Zapobiegając błędom pozycjonowania spowodowanym konturami pola uprawnego i innym warunkom występującym podczas pracy ciągnika, uzyskuje się precyzyjne prowadzenie po linii prostej. W celu kontroli nawrotu wyznacza się obszary skrętu poza prostym obszarem jazdy i można użyć różnych prędkości ciągnika. Opracowano algorytm kontroli skrętu do nawracania ciągnika w oparciu o promień skrętu i inne ustawienia, zapewniające płynne przejście z linii prostej do skrętu.Ciągnik robot jest wyposażony w interfejs użytkownika, który zapewnia intuicyjną obsługę i ułatwia sterowanie ciągnikiem. Oprócz korzystania z mapy zainstalowanej w tablecie w celu wizualnego przedstawienia położenia ciągnika robota i pola uprawnego, interfejs służy również do rejestracji informacji o uprawianym gruncie czy wprowadzania obszaru gruntów rolnych, które mają być obrabiane. Te informacje są następnie wykorzystywane do automatycznego wyboru optymalnej ścieżki. Oznacza to, że użytkownicy nie muszą samodzielnie określać ścieżki. Ciągnik jest wyposażony w kamerę kokpitu, które wyświetlają widok przed i za ciągnikiem na tablecie użytkownika. System bezpieczeństwa obejmuje również czujnik laserowy i czujnik ultradźwiękowy do wykrywania przeszkód wokół ciągnika.

Piotr Jurek

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. luty 2024 09:38