StoryEditor

Cichsza kabina, 313 KM i autonomia. Tak wygląda nowy AXION 8 CMATIC

CLAAS wprowadza nową serię AXION 8 CMATIC, która zastępuje modele AXION 800. Trzy nowe ciągniki o mocy do 313 KM otrzymały cichszą kabinę, inteligentne zarządzanie napędem oraz rozwiązania przygotowujące maszyny do autonomicznej pracy. Byliśmy na pokazie w pobliżu siedziby Claas koło Harsewinkel w Niemczech.

07.07.2026., 08:43h

Nowa seria CLAAS AXION 8 CMATIC zastępuje AXION 800

Latem 2026 r. do oferty CLAAS trafi nowa seria AXION 8 CMATIC. Obejmuje ona trzy modele – AXION 8.240, 8.270 i 8.290 CMATIC – o mocy znamionowej od 240 do 290 KM. Dzięki systemowi DYNAMIC POWER maksymalna moc wzrasta odpowiednio do 264, 291 i 313 KM.

Producent podkreśla, że nowa seria ma zapewnić wyższą wydajność, niższe zużycie paliwa oraz większy komfort pracy zarówno podczas ciężkich prac polowych, jak i transportu.

Nowy silnik i inteligentne zarządzanie mocą

Wszystkie modele wyposażono w sześciocylindrowy silnik FPT NEF o pojemności 6,7 l współpracujący z bezstopniową przekładnią CMATIC. Nowy system DYNAMIC POWER automatycznie rozdziela moc pomiędzy napęd, WOM i hydraulikę, dostosowując parametry pracy do aktualnego obciążenia.

Kolejnym elementem jest funkcja AUTO DROOP, która automatycznie dobiera obroty silnika, ograniczając zużycie paliwa bez pogorszenia wydajności. CLAAS wydłużył również okres między wymianami oleju do 750 motogodzin.

Sztuczna inteligencja przewiduje obciążenie ciągnika

Jedną z najciekawszych nowości jest system AUTO LOAD ANTICIPATION, nagrodzony srebrnym medalem Agritechniki. Algorytm analizuje warunki pracy i przewiduje wzrost obciążenia jeszcze przed jego wystąpieniem, odpowiednio zmieniając obroty silnika oraz przełożenie przekładni.

Dzięki temu ciągnik ma utrzymywać stabilną prędkość roboczą i pracować bardziej ekonomicznie bez ingerencji operatora.

Cichsza kabina i wyposażenie klasy premium

CLAAS całkowicie przeprojektował kabinę AXION 8 CMATIC. Poziom hałasu obniżono do 67 dB(A), a operator ma do dyspozycji nowe fotele z opcjonalnym masażem, wentylacją i ogrzewaniem.

Maszynę wyposażono również w terminal CEBIS connect z ekranem 12", możliwość montażu drugiego wyświetlacza, trzy kamery wysokiej rozdzielczości oraz nowy system oświetlenia LED z maksymalnie 22 reflektorami.

image
FOTO: Claas

CLAAS stawia na autonomię

Nowa seria została przygotowana do pracy z modułem Vehicle Control Unit (VCU). Po uruchomieniu wcześniej zaplanowanego zadania ciągnik może samodzielnie prowadzić maszynę po polu, wykonywać nawroty, omijać przeszkody i realizować zadania zapisane w systemie.

Operator pozostaje w kabinie i nadzoruje pracę, zachowując możliwość natychmiastowego przejęcia sterowania.

CLAAS connect i dłuższa gwarancja

AXION 8 CMATIC jest zintegrowany z platformą CLAAS connect, umożliwiającą zarządzanie flotą, dokumentowanie prac oraz zdalny podgląd parametrów maszyny.

Producent wprowadza również program MAXI CARE Focus, obejmujący silnik, przekładnię i osie przez 5 lat lub 5000 godzin pracy. Opcjonalny pakiet MAXI CARE Protect wydłuża ochronę nawet do 8 lat lub 8000 motogodzin.

Najważniejsze parametry nowego AXION 8 CMATIC

  • trzy modele o mocy 240–290 KM,
  • maksymalnie 313 KM z systemem DYNAMIC POWER,
  • silnik FPT NEF 6,7 l,
  • przekładnia bezstopniowa CMATIC,
  • prędkość 50 km/h przy 1400 obr./min,
  • hydraulika Load Sensing o wydatku 205 l/min,
  • maksymalny udźwig tylnego podnośnika do 10,2 t,
  • kabina o poziomie hałasu 67 dB(A),
  • przygotowanie do autonomicznej pracy z modułem VCU,
  • integracja z platformą CLAAS connect.
Dawid Konieczka
Autor Artykułu:Dawid Konieczka

Dawid Konieczka – redaktor top agrar Polska działu technika rolnicza. Od ponad 2006 roku związany z redakcją top agrar Polska, choć w ostatnich latach nie w pełnym wymiarze godzin. Pracę w top agrar Polska łączę z pracą w rodzinnym gospodarstwie rolnym, które mieści się w sercu Wielkopolski.
Kontakt: [email protected]

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
07. lipiec 2026 10:01