StoryEditor

Nowości w ciągnikach Fendt

Fendt nieustannie rozwija koncepcję obsługi Fendt ONE. Jest on obecnie wdrażany w seriach 500, 900 i 1000 Vario. Poza tym producent wprowadza do oferty inne innowacyjne rozwiązania.
14.07.2021., 09:07h
Na wczorajszej międzynarodowej konferencji prasowej Fendt poinformował, że ponad 50% produkcji ciągników serii 1000 Vario trafia na rynki Ameryki Północnej, Ameryki Południowej i Australii. Tamtejszy klimat, zwłaszcza regionalnie niewielka ilość opadów sprawiają, że ciągniki pracują nieustannie w dużym zapyleniu. Fendt opracował rozwiązanie, które chroni silnik przed szkodliwym działaniem pyłu. Będzie ono dostępne opcjonalnie w ciągnikach serii 1000 i 900 Vario.

Innowacyjne rozwiązanie Fendt to samooczyszczający filtr powietrza kierowanego do komory spalania. System łączy w sobie odsysanie pyłu z aktywnym przedmuchiwaniem filtra w cyklach, które trwają 30 sekund. Najważniejsze jest to, że układ działa podczas pracy, więc nie ma konieczności przerywania pracy. Podczas jednego cyklu filtr przedmuchiwany jest dwukrotnie, za każdym razem z 10 sekundowym rozruchem i dobiegiem. Nowy układ Fendt wyposażony jest w dodatkowy zbiornik sprężonego powietrza o ciśnieniu 12 bar. Przepływ powietrza ze zbiornika kontrolowany jest przez zawór elektromagnetyczny i impulsowy. Przed oczyszczaniem filtra sprężonym powietrzem zwiększają się obroty wentylatora chłodnicy, są one utrzymywanie także przez kilka sekund po zakończeniu cyklu czyszczenia. Wytworzone podciśnienie wspomaga odsysanie kurzu. Rozpoczęcie czyszczenia sygnalizowane jest na monitorze w kabinie ciągnika. Układ może być obsługiwany ręcznie lub w pełni automatycznie. Fendt informuje, że system ten wymaga specjalnego wkładu filtrującego, a żywotność filtrów ma wynosić 2 lata.

Ten układ ma przede wszystkim zwiększyć wydajność pracy dużych ciągników poprzez wyeliminowanie przestojów na czyszczenie filtra w polu. Warto przypomnieć, że czystość chłodnicy i sprawne chłodzenie silnika zapewnia wentylator chłodnicy z rewersem.


Koła bliźniacze do upraw międzyrzędowych


To rozwiązanie również dedykowane jest dla rolników z Ameryki Północnej, Południowej i Australii. W tych regionach świata bardzo popularna jest uprawa rzędowa z rozstawem 60 cali. Fendt wspólnie z Trelleborg opracował nowe opony dedykowane do ciągników 1000 Vario. Opony o średnicy 2,35 m i rozmiarze 480/95 R 54 mogą być łączone fabrycznie w bliźniacze i wszystkie koła mogą zostać wyposażone w układ regulacji ciśnienia VarioGrip. Dzięki nowym oponom rolnicy mogą bez problemu przenieść na glebę moc 500 KM i pracować z dużą wydajnością bez obawy o zagęszczenie gleby.

Poza tym ciągniki serii 900 i 1000 Vario są teraz standardowo wyposażone w warstwowe szyby ochronne, a przednia szyna seryjnie wyposażona jest w układ ogrzewania. Fendt informuje, że szyby warstwowe lepiej izolują kabinę od hałasu.


Nowości w serii 500 Vario


Ciągniki tej serii to wielozadaniowe maszyny, dzięki Fendt ONE gospodarstwa rodzinne w łatwy sposób mogą korzystać z rolnictwa precyzyjnego i dokumentowania zabiegów. Poza tym seria 500 Vario bardzo często współpracuje z ładowaczem czołowym. Dzięki nowej dźwigni 3L można obsługiwać w ładowaczu aż trzy funkcje równocześnie np. podnoszenie, przechylanie chwytaka i jego zamykanie. Dzięki przyciskowi zmiany kierunku jazdy na dźwigni nie trzeba odrywać dłoni od kierownicy.

Kabina VisioPlus dostępna jest w wersji z przednią szybą dzieloną i drzwiami po lewej i prawej stronie. Druga opcja to szyba panoramiczna na całej długości i drzwi z lewej strony. Nowością jest kabina z szybą panoramiczną na całej długości i drzwi z lewej i prawej strony.


Fendt ONE w serii 500, 900 i 1000 Vario


Na wstępie trzeba powiedzieć, że Fendt ONE to nie tylko nowa koncepcja obsługi ciągnika z kolorowymi monitorami i nowym joystickiem, ale rozbudowana platforma do zarządzania gospodarstwem umożliwiająca łatwe korzystanie m.in. z rolnictwa precyzyjnego.

Coraz większe wymogi prawne sprawiają, że rolnicy zmuszeni są do prowadzenia skrupulatnej dokumentacji zabiegów polowych.  Nie od dziś wiadomo, że pełna informacja o kosztach produkcji do najważniejsze dane do optymalizacji kosztów produkcji. Takie informacje to klucz do sprawnego zarządzania.

Poza tym gospodarstwa nieustannie rozwijają się, rośnie liczba pół w gospodarstwach i trzeba pokonywać coraz większe odległości. Dlatego sprawne przygotowanie pracy w biurze i przekazanie zleceń operatorom bezpośrednio do monitora ciągnika znacznie ułatwia pracę. 

Tak naprawdę Fendt ONE łączy biuro i kabinę ciągnika. Dzięki Fendt ONE można sprawnie zaplanować pracę, wykonać ją i stworzyć dokumentację. Traktorzysta wjeżdżając na pole ma przygotowane już linie prowadzenia i wszystkie parametry np. do rozsiewu nawozu. Po zakończeniu pracy wysyła raport o zakończonym zadaniu. Zawiera on czas w jakim wykonana był praca, ilość zużytego np. nawozu, ilość zużytego ON itd. 

Poza tym nowy joystick 3L można obsługiwać nie tylko funkcje hydrauliczne, ale także obsługiwać nim maszyny w standardzie ISOBUS. Warto przypomnieć, że joystick może obsługiwać nawet 27 różnych funkcji. Poza tym nowe ciągniki z Fendt ONE przygotowane są do obsługi maszyn z inteligentnym sterowaniem TIM (maszyna steruje pracą ciągnika np. przyczepa Fendt Tigo XR steruje prędkością jazdy ciągnika, aby zoptymalizować zbiór.


Precyzyjna praca na każdym polu


Ciągniki w wariantach wyposażenia Power+ i Profi+ posiadają w standardzie podstawowy pakiet prowadzenia, tym samym są przystosowane do pracy z systemem Fendt Guide. Dalsze funkcje prowadzenia do precyzyjnej uprawy pola, takie jak Fendt Contour Assistant, Fendt TI Auto lub - począwszy od listopada - Fendt TI Headland, mogą zostać dodane jako wyposażenie opcjonalne.

Fendt TI Headland to pakiet funkcji przeznaczonych do profesjonalnego zarządzania pracą na uwrociach, składający się z funkcji Fendt TI Auto i Fendt TI Turn Assistant. W przypadku Fendt TI Auto sekwencja czynności roboczych jest uruchamiana bezpośrednio po przekroczeniu linii uwrocia, co eliminuje konieczność aktywacji ręcznej za pomocą joysticka. Funkcja Turn Assistant Fendt TI umożliwia niezależne wykonywanie nawrotów przez ciągnik i narzędzie zgodnie z wcześniej ustalonymi procedurami zawracania. Powierzchnia jest obrabiana w efektywny i precyzyjny sposób, bez zbędnych przejazdów. Przyczynia się to do zmniejszenia zużycia paliwa i środków produkcji, takich jak nasiona czy nawozy, jak również do ochrony gleby.

Cały pakiet funkcji Fendt TI (Teach In) Headland można będzie zamawiać począwszy od listopada 2021 roku. Klienci posiadający stanowisko obsługi dla kierowców FendtONE, którzy zamówili już Fendt TI Auto, w roku 2022 będą mogli dokonać bezpłatnej aktualizacji do wersji Fendt TI Headland.

Poza tym Fendt informuje, że linie prowadzenia i widok pola na którym aktualnie pracujemy będzie widoczny na monitorze przed kierownicą.  
Dawid Konieczka
Autor Artykułu:Dawid Konieczka

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 08:52