StoryEditor

Polagra-Premiery: poznaj wyniki III rankingu jakości ciągników NBOR

Za nami kolejny rok funkcjonowania portalu internetowego NBOR (www.nbor.pl). Projekt Niezależnego Badania Opinii Rolników zainicjowany w Instytucie Inżynierii Biosystemów UP w Poznaniu od początku wspierany przez redakcję "top agrar Polska" ma ułatwić polskim rolnikom podejmowanie decyzji w zakresie kupna sprzętu rolniczego.
15.01.2020., 22:01h

W oparciu na prostej i niezmiennej metodyce subiektywne oceny użytkowników składają się na ważne dla praktyki rolniczej rankingi. Uśrednione oceny dla minimum 30 ciągników tej samej marki dają obiektywne postrzeganie jego walorów. Dlatego pomysłodawcom tego projektu zależy na pozyskaniu jak największej liczby ankiet.

W trzeciej edycji projektu NBOR użytkownicy oceniali aż 60 szczegółowych cech ciągników podzielonych na kryteria jakościowe: funkcjonalność, niezawodność, ergonomia i BHP oraz estetyka wykonania, a także kryteria niejakościowe: cena zakupu, ceny i dostępność części wymiennych, dostępność serwisu i warunki gwarancji. Każda cecha konkretnego modelu ciągnika oceniana była 5-stopniowej skali, gdzie 1 oznacza ocenę bardzo niekorzystną a 5 – bardzo korzystną.

W tym roku, po 15 miesiącach zbierania głosów (X 2018 r. – XII 2019 r.) uzyskaliśmy rekordową liczbę 763 ankiet. Zainteresowanie naszym projektem wykazali użytkownicy aż 30 różnych marek ciągników, ale warunek konieczny (min. 30 ankiet) spełniło tylko 9.

Wyniki NBOR na targach Polagra-Premiery

Chcesz poznać wyniki trzeciej edycji naszego rankingu? Zapraszamy już w najbliższą sobotę 18 stycznia na targi Polagra-Premiery do Poznania, gdzie o godzinie 12.00 w Strefie Innowacji w pawilonie 5A (teren MTP) po raz pierwszy zaprezentujemy szczegółowy raport.

Nie planujesz wizyty na targach Polagra–Premiery? Nic straconego! Śledź naszą transmisję na żywo z konferencji na Facebook – wystarczy kliknąć w link poniżej ( uwagi na problemy techniczne transmisje musieliśmy przenieść z YouTube).

Zwycięzcy poprzednich edycji NBOR

Przypomnijmy, że w pierwszej edycji projektu NBOR, która trwała zaledwie 5 miesięcy (IV-VIII 2017 r.) otrzymaliśmy aż 650 ankiet wypełnionych przez właścicieli 29 marek ciągników rolniczych. Statystyczny próg 30 ocen uzyskało 8 z nich. Laureatem pierwszego rankingu jakości ciągników została marka John Deere ze wskaźnikiem Q&C równym 4,20. Drugą lokatę zajął Massey Ferguson (4,11), a trzecią ex aequo Claas i New Holland (4,07).

W ramach drugiej edycji, która trwała 10 miesięcy (X 2017 r. – VIII 2018 r.) pozyskaliśmy kolejne 600 ankiet, a w końcowym zestawieniu po raz kolejny znalazło się 8 marek. Pierwsze miejsce w II edycji rankingu utrzymała marka John Deere przez Massey Ferguson i New Holland.

A jak będzie kształtowało się podium na zakończenie III edycji? Poniższy wykres wprawdzie przedstawia oficjalne wyniki, ale na przypisanie poszczególnych marek ciągników do zajętych lokat musimy jeszcze trochę poczekać.

wyniki_nbor

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. marzec 2024 04:48