StoryEditor

Seria 5D w nowej odsłonie

Dla wszystkich fanów marki Deutz-Fahr mamy dobrą wiadomość. Producent wprowadza na rynek nowe ciągniki 5D w wersji Keyline.
25.01.2019., 21:01h
W skład serii nowych ciągników Deutz-Fahr Keyline wchodzą 4 modele o mocy od 65 do 97 KM. Są to proste i mechaniczne konstrukcje, co z pewnością doceni wielu rolników. Pod maską traktorów Keyline pracuje 3-cylindrowy silnik o nazwie Farmotion. Jego pojemność skokowa to 2,9 litra. Jednostka napędowa spełnia rygorystyczne wymogi norm spalin Euro IIIb. W tym celu producent zastosował system EGR połączony z katalizatorem DOC. To sprawia, że do zbiornika nie trzeba wlewać czynnika AdBlue.

Podczas projektowania, konstruktorom przyświecała idea, by obsługa ciągnika była wygodna i prosta. Wszystkie elementy serwisowe silnika są łatwo dostępne. Filtr powietrza umieszczony jest z przodu, co ułatwia jego czyszczenie. Przeprojektowano układ chłodzenia, który ma teraz bardziej wydajny przepływ powietrza, a co za tym idzie, bardziej wydajną wyminę ciepła. Wentylator wyposażony jest w sprzęgło wiskotyczne.

Układ przeniesienia napędu oferowany jest w dwóch wariantach przekładni. W podstawowej wersji mamy do dyspozycji synchronizowaną, mechaniczną przekładnię o 15 biegach w obu kierunkach. Dla bardziej wymagających oferowana jest przekładnia z 30 biegami w przód i 15 w tył.

Hydraulika ciągnika zasilana jest pompą zębatą o wydatku 50 l/min. Olej może trafiać do maksymalnie 6 gniazd hydraulicznych, które sterowane są mechanicznie. Mechaniczny jest także podnośnik, który w podstawowej wersji ma udźwig 2,5 tony. Po dołożeniu siłowników wspomagających TUZ wartość udźwigu wzrasta do 3,5 tony. Ułatwieniem podczas agregowania maszyn jest zewnętrze sterowanie ramionami podnośnika. Układ kierowniczy ma oddzielną pompę.

Modele 5D Keyline mają bogate wyposażenie WOM, które obejmuje klika wariantów prędkości obrotowej końcówki, w tym 540/540 E lub 540, 540E i 1000 obr./min. Kabina nowych modeli jest przestronna i ergonomiczna. Zajęcie miejsca za kierownicą ułatwia regulowana w dwóch płaszczyznach kolumna kierownicza. Dodatkowo podczas zmiany położenia kierownicy wraz z całą kolumną przestawia się deska rozdzielcza. Okno w dachu ułatwia kontrolowanie wysięgnika, co predysponuje modele 5D Keyline do pracy z ładowaczem czołowym.
Pawel Twardowski
Autor Artykułu:Pawel Twardowski
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. maj 2024 08:09