StoryEditor

Super ciągnik na 130. urodziny firmy Kubota

Kubota przedstawiła ciągnik koncepcyjny “X tractor - cross tractor” świętując w ten sposób 130. rocznicę założenia firmy. Premiera zbiegła się także z 50. rocznicą wystawienia pierwszego w historii ciągnika koncepcyjnego Kuboty na Światowych Targach Expo w Japonii, które odbyły się w Osace w 1970 r. Zobacz, jak wiele się zmieniło!
22.01.2020., 14:01h

Ciągnik marzeń – jak nazwano pojazd, stanowi wizję przyszłości rolnictwa według firmy Kubota. Jego atutem jest sztuczna inteligencja i zasilanie elektryczne, co sprawia że ciągnik jest całkowicie autonomiczny. Firma zapewnia, że będzie kontynuować prace nad produktami najnowszej technologii realizującymi założenia inteligentnego rolnictwa, aby umożliwić rolnikom pokonywanie stojących przed nimi wyzwań.

Cztery gąsienice

Traktor ma czterogąsienicowy układ napędowy, co ma umożliwić stabilną autonomiczną jazdę nawet po podmokłych polach ryżowych i na nierównym terenie, o które szczególnie w Kraju Kwitnącej Wiśni nie trudno. Układ napędowy dopasowuje swój kształt, utrzymując ciągnik na optymalnej dla danych warunków wysokości. Co ciekawe, przy zadaniach wymagających wysokiej przyczepności, środek ciężkości obniża się dzięki zmniejszeniu wysokości ciągnika. Z kolei w przypadku wykonywania zabiegów agrotechnicznych wymagających przemieszczania się nad roślinami prześwit można zwiększyć. Gąsienice napędzane są z silników elektrycznych wbudowanych w koła napędowe. Pozwala to na zmianę prędkości obrotowej każdej z czterech gąsienic i osiągnięcie małego promienia skrętu.

100% elektryki

Kolejnym z założeń futurystycznego ciągnika jest w pełni elektryczne zasilanie dzięki połączeniu akumulatorów litowo-jonowych z bateriami słonecznymi. Jak zaznacza producent elektryczne zasilanie z odnawialnych źródeł jest równoznaczne z brakiem emisji i ograniczeniem negatywnego wpływu na środowisko.

Zaprezentowana w Kyoto koncepcja nie przewiduje kabiny dla traktorzysty, a wirtualne stery przejmuje tu sztuczna inteligencja. System na podstawie danych dotyczących, np. warunków pogodowych czy współczynnika wzrostu, wybiera właściwe działania i w odpowiednim czasie je realizuje. Celem jest osiągnięcie całkowitej autonomiczności maszyn. W X tractor możliwe jest automatyczne przesyłanie danych zebranych przez ciągnik do innych maszyn, co pozwala na skuteczne centralne zarządzanie pracami gospodarstwa.

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. kwiecień 2024 03:07