StoryEditor

Zetory w limitowanych wersjach

Ta marka zawsze kojarzy się z czerwonym kolorem. Na przekór w tym roku w Polsce pojawiło się jednak kilka czeskich traktorów w unikatowych wersjach kolorystycznych. Powód? W ten sposób spółka Zetor Polska uhonorowała i nagrodziła swoich dealerów.
27.08.2018., 23:08h
Czterech krajowych dilerów Zetora w szczególny sposób zapracowało sobie na nagrodę. Jak podkreśla Arkadiusz Fułek, dyrektor Zetor Polska – W okresie od maja do czerwca, czwórce z nich udało się przekroczyć plany sprzedażowe w ilości sprzedanych maszyn. Przygotowaliśmy dla nich nagrodę - traktory Forterra HSX w nowych wersjach kolorystycznych, które uroczyście przekazaliśmy im w Kaliszu.

  • Nagrodzono spółkę Interwax z siedzibą w Żninie, z którą Zetor Polska współpracuje od 2002 roku. Za przekroczenie granicy tysiąca sprzedanych traktorów Zetor, Interwax otrzymał srebrną Forterrę HSX 140. 

  • Kolejną uhonorowaną firmą był AgroMasz z Rzekunia, która z polskim oddziałem producenta współpracuje od 1998 roku. W ciągu 20 lat współpracy firma AgroMasz sprzedała 1300 traktorów, za co w nagrodę otrzymała model Forterra HSX 130 w kolorze białym. 

  • Spółka Kunert z siedzibą w Poladowie osiągnęła jeszcze lepszy wynik. Od 1996 roku sprzedała 1500 traktorów Zetor. Do siedziby firmy pojechała więc Forterra w szarym macie. 

  • Czarna Forterra HSX 140 przypadła firmie RolMech z Płońska za przekroczenie granicy 2000 sprzedanych od 1997 roku sztuk.W nowych kolorach przygotowano model Forterra HSX, bo to jedna z tegorocznych nowości, szczególnie dzięki nowej skrzyni biegów ECO 40, obniżającej spalanie przy wysokich i maksymalnych prędkościach (przy prędkości 40 km/h maszyna pracuje na oszczędnych 1750 obrotach na minutę) i amortyzowanej osi przedniej.
 
Uspokajamy – traktory Zetor w produkcji seryjnej nadal będą czerwone. Warto jednak wiedzieć, że produkowane w Brnie od 1946 roku ciągniki miały ciemno zielony kolor, co było wynikiem dużych zasobów magazynowych farby maskującej w wojskowych zakładach Zbrojovka Brno, gdzie zapoczątkowano produkcję ciągników. Z kolei w latach 60. Zetor produkowany był w dwóch wariantach kolorystycznych - kolorze czerwonym i jasno niebieskim. Czerwone traktory były przeznaczone na eksport na Zachód i Środkowy Wschód, jasno - niebieskie zaś sprzedawano na rynku krajowym i w krajach bloku wschodniego. Od lat 80. ujednolicono kolorystykę traktorów Zetor, a maszyny produkowano w odcieniach czerwieni i czerni w różnych proporcjach. Obecnie produkty kolorem czerwonym, dekorowane są nawet felgi. 

oprac.na.podst.mat.firm.
Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. grudzień 2023 10:47