StoryEditor

Zimowy raport z funkcjonowania projektu NBOR

Rozpoczął się już trzeci rok funkcjonowania platformy internetowej NBOR (Niezależne Badanie Opinii Rolników). Zima to dobry czas, aby być nadal aktywnym i podzielić się wiedzą i z eksploatacji swoich maszyn wrażeniami, zarówno tymi pozytywnymi jak i irytującymi. Można też sprawdzić się ze znajomości techniki rolniczej biorąc udział w sondach i quizach.
27.03.2019., 10:03h

Tak jak o popularności piosenki decydują słuchacze a nie krytycy, tak samo maszyny rolnicze może tylko ocenić ich użytkownik, zazwyczaj też jednocześnie jej właściciel. Te opinie są najcenniejsze, trudno bowiem uznać za wiarygodne recenzje jednej osoby – nawet gdy jest ekspertem. Zwłaszcza, gdy liczba wyprodukowanych modeli maszyn i ciągników rolniczych jest zastraszająco duża. Przykładowo samych modeli traktorów Zetor jest już ponad 150 rodzajów.

Ankiety w NBOR

Jeżeli testowana jest jedna maszyna, to rzeczywiście trudno dokonać jej wartościowania, co wynika z braku możliwości porównania z inną podobną, ale np. innego producenta. Dopiero duża reprezentatywna grupa użytkowników (min. 30 ocen) daje gwarancję uśrednienia indywidualnych opinii, a tym samym jest wartościowsza dla praktyki. Średnia bowiem odrzuca z założenia skrajne wyniki, i pozostawia opinię ogółu. Potrzebne są jednak dane w postaci liczbowej, a z takiej metodyki właśnie korzystamy w projekcie NBOR. Co ciekawe, nasza metodyka doprowadza do postaci liczbowej wydawałoby się nie mierzalne cechy jak estetykę czy ergonomię. Po uwzględnieniu wag kryteriów uzyskujemy średnia ważoną, która jest podstawą do tworzenia wiarygodnych rankingów jakości globalnej.

Na tej zasadzie funkcjonuje już od stycznia 2017 r. opracowany metodycznie w Instytucie Inżynierii Biosystemów UPP system internetowy NBOR, który gromadzi subiektywne, anonimowe, dobrowolne i rzetelne opinie od operatorów tych maszyn. Czas, aby zdać raport z kolejnego półrocza pracy, aby zdopingować jeszcze niezdecydowanych. Do Agro Show 2019 w Bednarach pozostało już nie wiele czasu, a jest to dobre miejsce i czas na takie uroczyste ogłoszenie wyników.

Ocena ciagników

Zacznę od ciągników, bo jest ich najwięcej (ok. 1,5 mln sztuk ponad 50 marek) i budzą zawsze najwięcej emocji. Na koniec lutego ankietę III edycji (od 22.10.2018 r.) oceny ciągników rolniczych wypełniło i przesłało w systemie internetowym 101 użytkowników. W tym tradycyjnie dominują Ursusy, Zetory, MF, Case IH, NH i JD. Mała liczba przesłanych ocen uniemożliwia zatem na tą chwilę wyliczenie wskaźników jakościowych. Można jednak przedstawić ranking „ciągły” obejmujący dotychczas nadesłane ankiety od I edycji. Wśród 1348 indywidualnych ankiet, aż 13 marek przekroczyło magiczną liczbę 30 ocen.


Wykres 1. Ranking RACE jakości marek ciągników rolniczych w Polsce (za okres od styczeń 2017 – luty 2019)

Zaczynają pojawiać się już duże rozbieżności między czołówką a końcówką. Cieszy, że mamy coraz więcej marek w zestawieniu. Jest to też zgodne z wynikami sondy, która dotyczyła ogólnej opinii o zadowoleniu ze swojego ciągnika/ów (wykres 2).

Wykres 2. Prawie 60% z 223 ankietowanych nie ma zamiaru zmieniać producenta ciągnikaMoże to też świadczyć o przywiązaniu do marki i „strach przed nowym”, nawet gdy rankingi wskazują inaczej. Gdyby jednak uwzględnić oprócz jakości także kilka cech niejakościowych N (np. ceny, terminowość, gwarancja), to uzyskujemy ciekawe wyniki, bo dopiero one dają podstawę do podejmowania decyzji zakupowych (wykres 3).Wykres 3. Ranking marek ciągników w oparciu o wskaźnik uwzględniający cechy jakościowe Q i niejakościowe N

W porównaniu z wykresem 1 nastąpiły przetasowania na 3 pierwszych miejscach. Kubota dość zdecydowanie wysuwa się na prowadzenie, co nie jest zaskoczeniem. Jest bardzo aktywny w działaniach promocyjnych np. inauguracja w 2018 r. pierwszego w Europie akredytowanego Centrum Precyzyjnego Rolnictwa Kubota przy Zespole Szkół Rolniczych CKP w Kaczkach Średnich.

Rejestracje traktorów

Według danych Agritrac w roku 2018 na zarejestrowanych 8860 nowych ciągników aż 930 sztuk stanowiły ciągniki Kubota. To zapewniło japońskiemu producentowi 3. miejsce wśród najchętniej wybieranych marek i 10,5 proc. udział w rynku ciągników w Polsce. Co ciekawe w tym samym roku kalendarzowym ciągniki tej marki nie znalazły się wśród 15 najczęściej kupowanych „używek”. Może są tak dobre, że właściciele nie chcą się ich pozbyć?

Aktualnie oceniać można jeszcze kombajny zbożowe, ładowarki i kosiarki. Redakcja top agrar Polska jest nie tylko partnerem medialnym, ale także włącza się skutecznie w dobre opracowanie ankiet przedkładanych czytelnikom do oceny. Zainteresowanie projektem NBOR ma wymierny efekt. Skojarzenie jednego Instytutu (IIB) i jednej Uczelni (UPP) ze studiami podyplomowymi SP Agrotronika.

Zachęcamy także do udziału w podprojekcie, moduł „Ocena awaryjności ciągników rolniczych”. Szczegółowe dostarczone dane pozwolą nam na rzetelne rankingi niezawodności, która to cecha jest przez niektórych ekspertów najważniejsza w maszynach i ciągnikach rolniczych.

dr hab. Karol Durczak
Instytut Inżynierii Biosystemów
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
pomysłodawca i koordynator projektu Niezależne Badanie Opinii Rolników

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. grudzień 2023 23:52