StoryEditor

Dopłaty do kukurydzy: jakie są stawki w zależności od województwa? Kto otrzyma najwięcej, kto najmniej?

Wsparcie otrzymają rolnicy, którzy uprawiają kukurydzę na ziarno. Sytuacja różni się w skali kraju, więc dla różnych województw, zastosowano inne stawki. Ile otrzymasz pieniędzy?
06.12.2023., 07:00h

Resort rolnictwa zaproponował pomoc dla producentów kukurydzy na ziarno. Wczoraj ukazała się zapowiedź projektu rozporządzenia w sprawie dopłat do kukurydzy. Ministerstwo tłumaczy, że uruchamia pomoc, gdyż to kolejny trudny rok na rynku, a ceny kukurydzy są dramatycznie niskie, nie pokrywające nawet kosztów wyprodukowania. 

- Podmioty skupowe nie wykazują zainteresowania zakupem kukurydzy od rolników, podchodzą do transakcji bardzo ostrożnie mając na uwadze wysokie koszty suszenia i jednoczesny brak perspektyw na wzrost cen kukurydzy suchej - tłumaczy Ryszard Bartosik wiceminister rolnictwa. Sytuacja według wiceministra to nadal skutek nadmiernego przywozu zbóż z Ukrainy do Polski.

Stawki dopłat do kukurydzy w województwach 

Ministerstwo rolnictwa zaproponowało, aby stawka pomocy dla producentów kukurydzy była zróżnicowana w zależności od województwa.​ Dopłaty do kukurydzy wyniosą:

  • 1000 zł na 1 ha powierzchni upraw kukurydzy, z wyłączeniem kukurydzy na kiszonkę, położonych w województwie lubelskim i podkarpackim;
  • 700 zł na 1 ha powierzchni upraw kukurydzy, z wyłączeniem kukurydzy na kiszonkę położonych w województwie małopolskim, mazowieckim, świętokrzyskim i podlaskim;
  • 500 zł na 1 ha powierzchni upraw kukurydzy, z wyłączeniem kukurydzy na kiszonkę, położonych w pozostałych województwach - dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, łódzkim, opolskim, pomorskim, śląskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim, zachodniopomorskim.

Kto wywalczył dopłaty do kukurydzy?

O dopłaty do kukurydzy walczyli rolnicy protestujący na przejściu granicznym w Medyce. Na miejscu pojawiła się minister rolnictwa Anna Gembicka i zaproponowała rolnikom pomoc finansową. 

Jakie są ceny kukurydzy? 

Kukurydza sucha już na szczęście nie tanieje, średnia cena wynosi około 683 zł/t, a rozkład cen zmienił się głównie ze względu na podwyższenie ceny minimalnej. Kukurydza sucha jest obecnie skupowana po 650–730 zł/t. Ceny kukurydzy mokrej są na poziomie od 300 do 430 zł/t. 

oprac. dkol na podst. tygodnik-rolniczy.pl

Tygodnik Poradnik Rolniczy
Autor Artykułu:Tygodnik Poradnik Rolniczy
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
27. luty 2024 06:16