StoryEditor

Protestujący rolnicy wywalczyli 1000 zł dopłat do kukurydzy!

Wczoraj wieczorem odbyły się rozmowy pomiędzy protestującymi rolnikami w Medyce a delegacją resortu rolnictwa. Minister Anna Gembicka zaproponowała rolnikom 1000 zł/ha dopłat do kukurydzy, a także wznowienie 2% kredytów płynnościowych.
29.11.2023., 11:50h

Rozmowy miały miejsce w Medyce, pomiędzy protestującymi a szefową resortu Anną Gembicką oraz Januszem Kowalskim.

Minister przypomniała o rozmowach, które odbyły się w Szczecinie i zaznaczyła, że nie były one incydentalne.

– To się przerodziło w stałą pracę nad pewnymi rozwiązaniami systemowymi. Dziś, zdajemy sobie z tego sprawę, najistotniejsze są dla państwa rozwiązania doraźne – zwróciła uwagę minister Anna Gembicka.

Wzmocnienie polskiego rolnictwa

Jak zauważyła szefowa resortu, dialog ten należy kontynuować w formie działań dzięki, którym zostaną wypracowane rozwiązania systemowe, mające na celu wzmocnienie polskiego rolnictwa.

Jakie były postulaty rolników?

Protestujący rolnicy zgłosili trzy postulaty:

  • dopłat do skupu kukurydzy,
  • utrzymania podatku rolniczego na tegorocznym poziomie,
  • kontunuowania kredytów płynnościowych.

– Będziemy o tych sprawach rozmawiać, postulat po postulacie – zapewniła minister Anna Gembicka przed rozpoczęciem spotkania.

1000 zł/ dopłat do kukurydzy

– Odnośnie do pierwszego z postulatów, proponujemy dopłaty do kukurydzy na poziomie 1000 zł/ha – poinformowała minister Anna Gembicka.

2% kredyt płynnościowy

Drugi postulat rolników dotyczył przedłużenia udzielania kredytów płynnościowych o oprocentowaniu 2 proc.

– Złożone wnioski praktycznie wyczerpały już pulę wynoszącą 10 mld złotych. W związku tym będziemy chcieli zwiększyć całą pulę akcji kredytowej o kolejne 2,5 mld złotych – powiedziała szefowa resortu rolnictwa.

– Widzimy, że jest to dobry mechanizm, który się sprawdza i jest nim zainteresowanych bardzo wielu rolników – dodała minister.

– Rozumiemy samorządy, ale jeszcze lepiej rozumiemy rolników. Będziemy pracować z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, aby wypracować taki mechanizm, który z jednej strony będzie chronił rolników, a z drugiej strony nie spowoduje uszczerbku dla gmin – zapewniła minister Anna Gembicka, odnosząc się do trzeciego ze zgłoszonych postulatów.

Na końcu Anna Gembicka poinfomowała, że wystąpiła do unijnego komisarza o spotkanie, w których wzięliby udział również protestujący rolnicy i przewoźnicy.

Bernat na podst. gov.pl

Fot: MRiRW ‘X"

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. luty 2024 23:26