StoryEditor

Dopłaty do zbóż: będzie współczynnik korygujący! Kiedy wypłata pieniędzy?

Dopłaty do zbóż rozpoczną się już wkrótce, minister Siekierski zdradził szczegóły podczas wczorajszej debaty w Wielkopolskiej Izbie Rolniczej. Niestety kwoty wsparcia będą niższe niż zapowiadano!
05.07.2024., 10:21h

Kiedy wypłata dopłat do zbóż?

Nabór wniosków zakończył się 5 czerwca, na wsparcie czeka 187 tys. rolników, którzy sprzedali zboże między styczniem a majem i złożyli wniosek. Rolnicy czekają na wypłatę pieniędzy i zaczynają się powoli niecierpliwić. 

 – W sierpniu rozpoczną się wypłaty dopłat do zbóż – poinformował minister w rozmowie z portalem tygodnik-rolniczy.pl​.

Niestety wniosków o wsparcie wpłynęło więcej niż zakładano. Czesław Siekierski w rozmowie z tygodnik-rolniczy.pl​ przyznał także, że do ARiMR wpłynęły wnioski na kwotę przekraczającą założony budżet pomocy. W praktyce oznacza to, że zostanie zastosowany współczynnik korygujący.

Skala wniosków przekracza założoną kwotę i z tego powodu będzie współczynnik korygujący, ale podkreślam, że będzie on nieduży. Zatem te stawki będą zbliżone do zakładanych 200 i 300 złotych za tonę – mówi nam szef resortu rolnictwa.

Siekierski przyznaje się do błędu w sprawie dopłat do zbóż

Z ministrem rolnictwa rozmawialiśmy przy okazji debaty z rolnikami, którą 4 lipca zorganizowała Wielkopolska Izba Rolnicza. Podczas dyskusji rolnicy zarzucali kierownictwu resortu rolnictwa, że dopłaty do zbóż ich podzieliły. Pomoc przysługiwała bowiem do zboża sprzedanego od stycznia do maja 2024 r. Gospodarze, którzy sprzedali ziarno jesienią i zimą 2023 r. tego wsparcia nie dostali.

– Przecież to zboża z tych samych żniw, wyprodukowane przy równie wysokich kosztach paliwa, nawozów czy materiału siewnego. Dlaczego zatem ten, co sprzedał ziarno 2 stycznia dostanie dopłaty, a ten co sprzedał pod koniec grudnia już nie? To nie jest sprawiedliwe – mówi jeden z wielkopolskich rolników.

– Myślę, że decyzja o wprowadzeniu dopłat za zboże była słuszna. Ale rzeczywiście było błędem, że nie uwzględniliśmy sprzedaży zboża jesienią 2023 roku. Ci rolnicy także potrzebowali pieniędzy. Będziemy z tego wyciągać wnioski na przyszłość – zapewniał minister Siekierski.

Jakie miały być stawki?

Przypomnijmy, że stawki do sprzedanych zbóż miały wynieść:

  • Dla zbóż sprzedanych od 1 stycznia do dnia 10 marca 2024 r. wyniosą:
    • 1 080 zł na 1 ha powierzchni upraw pszenicy,
    • 740 zł na 1 ha powierzchni upraw żyta, jęczmienia, pszenżyta lub mieszanek zbożowych;
  • Stawki dopłat do zbóż sprzedanych od 11 marca 2024 r. do dnia 31 maja 2024 r.: 
    • 1 620  zł na 1 ha powierzchni upraw pszenicy,
    • 1 110 zł na 1 ha powierzchni upraw żyta, jęczmienia, pszenżyta lub mieszanek zbożowych.

Niestety, okazuje się, że ta pomoc będzie niższa. Niby nieznacznie, ale jednak niższa.

Paweł Mikos, tygodnik-rolniczy.pl

Paweł Mikos
Autor Artykułu:Paweł Mikos Redaktor naczelny portalu tygodnik-rolniczy.pl oraz portalu Halo Wieś, dyrektor PWR online. Specjalizuje się w kwestii polityki rolnej oraz ekonomii w rolnictwie. Zajmuje się tematem dopłat bezpośrednich i dotacji rolniczych oraz zmian w prawie. Wcześniej współpracował m.in. z Głosem Wielkopolskim oraz Money.pl.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. lipiec 2024 04:09