StoryEditor

KE ogłosiła pomoc dla polskich rolników: jaka kwota, na co i kiedy otrzymają środki?

KE ogłosiła pomoc finansową dla polskich rolników, z unijnej rezerwy rolnej i z budżetu krajowego może do nich trafić nawet 0,5 miliarda zł. Na co będą przeznaczone te środki?
10.07.2024., 09:56h

Do Polski trafi 37 mln euro

Będzie pomoc dla rolników poszkodowanych przez przymrozki i grad. Komisja Europejska przeznaczyła na ten cel 77 mln euro z rezerwy rolnej. Najwięcej z tej kwoty trafi do polskich rolników – 37 mln euro. Austria otrzyma 10 mln euro, Czechy 15 mln euro, a Portugalia na pomoc dla winiarzy – 15 mln euro. 

- Kraje mogą uzupełnić to wsparcie do 200 proc. środkami krajowymi – poinformował komisarz UE Janusz Wojciechowski i dodał, że dzisiejsza decyzja KE zapewnia pomoc bardzo potrzebną poszkodowanym rolnikom.

W komunikacie KE czytamy z kolei, że rządy poszczególnych krajów „rozdzielą pomoc bezpośrednio między rolników, aby zrekompensować im straty gospodarcze”. 

- Austria, Czechy i Polska będą musiały powiadomić Komisję o szczegółach wsparcia, w szczególności o kryteriach stosowanych do obliczania pomocy indywidualnej i o działaniach podjętych w celu uniknięcia zakłócenia konkurencji i nadmiernej rekompensaty – informuje Thérèse Lerebours, rzecznik prasowy KE.

Kiedy rolnicy dostaną pieniądze?

Pieniądze mają trafić do rolników najpóźniej do 31 stycznia 2025 roku, a do Portugalczyków do 30 kwietnia 2025 roku. Jeśli polski rząd zdecyduje się na uzupełnienie kwoty pomocy o 200 proc., wówczas do polskich rolników może trafić 111 mln euro, czyli przy obecnym kursie euro 473 mln zł. Przy poprzednich programach pomocowych, m.in. dopłatach do zbóż Polska za każdym razem korzystała z maksymalnej możliwości zwiększenia budżetu.

Przymrozki zniszczyły rolnikom uprawy

Przypomnijmy. Pod koniec kwietnia w Polsce wystąpiły silne przymrozki, głównie na Lubelszczyźnie i Sandomierszczyźnie. Rośliny były w zaawansowanych fazach rozwojowych. Do tego w maju doszedł grad, który do reszty zniszczył sadownikom plony i uszkodził inne uprawy praktycznie w całej Polsce.    

- W 9 na 16 województw wystąpiły ekstremalne warunki pogodowe. Odnotowaliśmy spadek temperatury nawet do minus 8°C, gdzie czas ekspozycji roślin wynosił nawet do 12 godzin. Stąd znaczne straty odnotowały przede wszystkim nasze zagłębia

Źródło: tygodnik-rolniczy.pl

Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Kamila Szałaj jest ekspertką z zakresu polityki rolnej w Polsce oraz rynków rolnych. Specjalizuje się także w kwestii dopłat bezpośrednich i dotacji dla rolnictwa. Podejmuje też tematy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie oraz interwencji w obronie rolników. Zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie KRUS „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. W 2018 roku odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla Rolnictwa.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. lipiec 2024 06:13