StoryEditor

KPO: wsparcie budowy biogazowni. Będzie rozszerzenie zakresu naboru wniosków?

Krajowa Rada Izb rolniczych wystąpiła na koniec zeszłego tygodnia do Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej z wnioskiem o rozszerzenie zakresu naboru wniosków w ramach KPO w kwestii inwestycji we wdrażanie technologii i innowacji środowiskowych, w tym tych związanych z gospodarką o obiegu zamkniętym.

02.09.2024., 11:58h

29 sierpnia br. zarząd KRIR zwrócił się do Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz, Minister Funduszy i Polityki Regionalnej z wnioskiem o rozszerzenie zakresu naboru wniosków w ramach KPO i Zwiększenia Odporności w inwestycji dotyczącej wdrażania technologii i innowacji środowiskowych.

Zobacz także: Stawki pomocy po przymrozkach! Kiedy i gdzie złożyć wniosek?

- Aktualnie nabór wniosków jest skierowany do dużych przedsiębiorstw oraz konsorcjów składających się z co najmniej jednego dużego przedsiębiorstwa i co najmniej jednej organizacji badawczej. Małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) mogą uczestniczyć w tych konsorcjach jako ich członkowie. Doceniamy te inicjatywy i z całą pewnością przyczynią się one do rozwoju innowacyjnych technologii oraz do tworzenia rynku surowców wtórnych w Polsce – zaznacza zarząd KRIR.

Budowa biogazowni rolniczych

KRIR, jako przedstawiciele polskiego sektora rolniczego uważa, że rozważyć należy rozszerzenie możliwości składania wniosków o wsparcie finansowe, również dla rolników, którzy są zainteresowani budową biogazowni rolniczych.

- Takie rozwiązanie przyczyniłoby się do zwiększenia elastyczności i stabilności polskiego systemu energetycznego, zwłaszcza w kontekście wysokich cen energii w godzinach wieczornych i porannych, kiedy prądu brakuje – zauważa zarząd KRIR.

image

Jesienne terminy w ekoschematach

Polski system energetyczny

Powstawianie małych biogazowni rolniczych mogłoby wspomóc polski system energetyczny, a także stworzyć dodatkowe źródła dochodów dla rolników.

- Obecnie istnieją znaczące fundusze na dofinansowanie fotowoltaiki i energetyki wiatrowej, jednak wsparcie finansowe dla biogazowni rolniczych jest zdecydowanie niewystarczające – dodaje KRIR.

Zagospodarowanie nadwyżek zbóż

Rozwój biogazowni rolniczych w Polsce, pozwoliłby również zagospodarować nadwyżki zbóż i wspomógł utrzymanie produkcji zwierzęcej.

- W związku z powyższym, wnioskujemy o umożliwienie rolnikom ubiegania się o wsparcie finansowe na budowę biogazowni rolniczych w ramach przedmiotowego naboru wniosków. Jesteśmy przekonani, że takie poszerzenie zakresu wsparcia przyczyni się do dalszego wzrostu innowacyjności i zrównoważonego rozwoju polskiego rolnictwa oraz energetyki – wnioskuje zarząd KRIR.

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. wrzesień 2024 04:21