StoryEditor

Międzyplony będzie można mulczować po 60 dniach od wysiewu i zasiać w ich miejsce rośliny ozime?

Zasadniczo międzyplony należy wysiać w terminie od 1 lipca do 1 października i utrzymać na polu do 15 lutego roku następnego. Ko konsultacjach w ramach PS WPR 2023 - 2027 dopuszczono mozliwość mulczowania międzyplonów jesienią po 15 listopada. Rolnicy chcą jednak by zamiast sztywnej daty termin był ruchomy i wynosił 60 dni od daty wysiania międzyplonu.

12.09.2024., 22:07h

Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do MRiRW z wnioskiem o zmianę w ekoschemacie Międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe polegającą na dopuszczeniu możliwości mulczowania międzyplonu po upływie 60 dni od jego wysiania i wysiewu w mulcz upraw ozimych (bezorkowo).

Zamiast sztywnej daty termin 60 dni od daty wysiewu

- W obowiązującej interpretacji nie określa się stopnia rozdrobnienia i wymieszania z glebą oraz sprzętu jakim można wykonać mulczowanie. Wczesny lipcowy termin wysiewu międzyplonu niesie z sobą zagrożenie przerośnięcia (drewnienia łodyg) i wytworzenia nasion. Skutkuje to zachwaszczeniem i rozwojem chorób grzybowych w roślinie następczej, a w efekcie toksyn w środowisku. Utrzymujące się wyższe temperatury zimą potęgują problem. Dopuszczenie mulczowania po 15 listopada w praktyce się nie sprawdza ze względu na dużą wilgotność na glebach ciężkich. Na glebach lekkich natomiast konieczność pozostawienia okrywy do 15 lutego wyklucza racjonalną uprawę ozimin. Uprawa roślin jarych po wiosennej orce, przy notorycznym braku wody, jest utrudniona. Tym samym Ekoschemat staje się niedostępny zarówno dla ekologicznych, jak i konwencjonalnych rolników na wszystkich rodzajach gleb i powoduje w środowisku naturalnym efekty odwrotne od zamierzonych. mając na uwadze powyższe, wnioskujemy o zmianę terminu, po którym dopuszcza się mulczowanie międzyplonu z 15 listopada na okres po 60 dniach od zasiewu międzyplonu - czytamy we wniosku Krajowej Rady Izb Rolniczych skierowanym do resortu rolnictwa.

Termin wysiewu bez zmian

W odpowiedzi na wniosek KRIR w sprawie dopuszczenia w ekoschemacie Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi w praktyce Międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe, mulczowania międzyplonu po upływie 60 dni od jego wysiania resort rolnictwa przypomina ustawowe terminy.

- Podkreślić należy, że w ramach tej praktyki zgodnie z obowiązującymi przepisami rozporządzenia w sprawie ekoschematów6, dokonuje się siewu międzyplonów ozimych w terminie od dnia 1 lipca do dnia 1 października i utrzymuje te międzyplony co najmniej do dnia 15 lutego roku następującego po roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności, przy czym po dniu 15 listopada dopuszcza się ich mulczowanie - informuje resort rolnictwa.

Ważna rola międzyplonów ozimych

MRiRW w piśmie do KRIR zauważa, że międzyplony w omawianej praktyce mają za zadanie w szczególności pokryć glebę roślinnością, aby m.in. wpływać na ograniczenie wymywania składników nawozowych do wód.

- Skuteczność tych funkcji jest proporcjonalna do wytworzenia przez rośliny odpowiednio dużej biomasy, dlatego w przepisach określono wymóg wysiewu międzyplonu w terminie do dnia 1 października oraz termin, po którym możliwe jest jego zmulczowanie. Wprowadzenie do przepisów terminu 15 listopada, po którym dopuszczone jest mulczowanie, było efektem konsultacji projektu PS WPR 2023- 2027. Jest to również zgodne z opinią IUNG, określającą, że mulczowanie w okresie jesiennym jest dopuszczone, ale jednocześnie odpowiednio duża biomasa wytworzonego poplonu powinna gwarantować spełnienie funkcji prośrodowiskowej (kumulacja składników pokarmowych, ograniczenie wymywania biogenów), a mulcz należy pozostawić na okres jesienno-zimowy. - czytamy w piśmie do KRIR.

Jak wskazuje MRiRW, określenie tej daty miało na celu wskazanie jednego terminu dla wszystkich rolników. Uzależnienie terminu mulczowania międzyplonu od terminu jego wysiewu spowodowałoby konieczność składania przez rolników dodatkowych oświadczeń do ARiMR oraz prowadzenia przez ARiMR dodatkowego monitoringu.

oprac. bcz na podst. KRIR

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. październik 2024 08:08