StoryEditor

Te dwa ekoschematy rolnik może łączyć, ale pieniądze dostanie tylko za jeden!

Przed składaniem wnioskow o dopłaty bezpośrednie i płatności obszarowe za 2024 rok rolnicy byli zachęcani do korzystania z ekoschematów oraz do łączenia ich ze sobą by otrzymać jak najwyższe płatności do każdego hektara. Okazuje się, że nie każdy ekoschamat można połączyć z drugim ekoschematem na danej działce by otrzymać wyższe dopłaty.

11.09.2024., 19:04h

KRIR potrzebne zmiany w przepisach o ekoschematach

Krajowa Rada Izb Rolniczych złożyła 8 sierpnia br. do MRiRW wniosek o zmianę w przepisach dotyczących łączenia ekoschematów: Wymieszanie słomy z glebą i Wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od jego aplikacji. - Rolnicy chcą dopuszczenia łączenia ekoschematów w przypadku uprawy kukurydzy oraz okopowych i warzyw przy zastosowaniu wiosennego nawożenia obornikiem. Optymalna uprawa składa się z wiosennego zastosowania obornika, wymieszania resztek pożniwnych, zasiania międzyplonu. Zakaz łączenia ekoschematów uniemożliwia prowadzenie uprawy w sposób właściwy z punktu widzenia praktyki rolniczej - przekonuje KRIR w piśmie do MRiRW.

MRiRW: Ekoschematy mają być powszechne i przyjazne dla środowiska

W odpowiedzi na pismo samorządu rolniczego wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski poinformował, że planując przepisy starano się o upowszechnienie ekoschematów wśród rolników z korzyścią dla środowiska.

- W przypadku pkt 2 dotyczącego zmiany przepisów łączenia ekoschematów, tj. praktyk Rolnictwa węglowego i zarządzania składnikami odżywczymi – Wymieszanie słomy z glebą i Wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od jego aplikacji, uprzejmie informuję, że projektując ekoschematy obszarowe, jako płatność I filaru Wspólnej Polityki Rolnej, starano się zapewnić, aby były one dostępne dla wszystkich rolników, a przez to powszechnie stosowane w gospodarstwach tak, aby poprzez efekt skali (jak największa powierzchnia użytków rolnych objęta ekoschematami) osiągnąć najwyższą efektywność w zakresie pozytywnego oddziaływania na środowisko i klimat. Z tego powodu, co do zasady zakładano dopuszczenie możliwości realizacji ekoschematów zarówno w ramach jednego gospodarstwa, jak również na poziomie tej samej powierzchni (działki rolnej) - zauważa Krajewski.

Gdy praktyki się nakładają i powielają to jest problem

Dalej wiceminister podkreśla, że w tym celu przeprowadzono szczegółową analizę możliwości łączenia i wykluczenie możliwości realizacji poszczególnych interwencji/praktyk na danej powierzchni wynika z sytuacji nakładania się (powielania) praktyk lub przypadków, gdy realizują one podobny cel, a także przypadków, gdy wymogi interwencji wykluczają się (uniemożliwiając realizację dwóch zobowiązań w danym sezonie).

- Rozwiązania takie mają na celu uniknięcie podwójnej kompensacji, co ma służyć ochronie interesów finansowych UE. Obie praktyki przyczyniają się do poprawy jakości gleby i zwiększenia sekwestracji węgla, tym samym nie mogą być łączone na jednej powierzchni - ocenia wiceszef MRiRW.

Łączenie praktyk - tak, łączenie płatności - nie

Jak nie wiadomo o co chodzi, to wiadomo, że chodzi o pieniądze. W tym przypadku - uzyskanie płatności z dwóch ekoschematów dla jednej działki rolnej. Wiceminister Stefan Krajewski tłumaczy dlaczego tak jest.

- Niezależnie od powyższego należy mieć na uwadze, że wykluczenie możliwości jednoczesnego wnioskowania o wyżej wymienione praktyki nie oznacza dla rolnika wykluczenia możliwości jednoczesnego przyorania słomy pozostałej po zbiorze plonu z uprawy głównej i stosowania obornika. Oznacza ono jedynie brak możliwości ubiegania się o wsparcie w ramach tych praktyk na jednej powierzchni w danym sezonie – nie można się zatem zgodzić ze stwierdzeniem, że zakaz łączenia ww. praktyk uniemożliwia prowadzenie uprawy w sposób właściwy z punktu widzenia praktyki rolniczej. Takie rozwiązanie jest konieczne z punktu widzenia prawidłowości zarządzania budżetem, mając na celu eliminację potencjalnych nadużyć finansowych (ryzyko nadkompensacji) - wyjaśnia wiceminister rolnictwa.

oprac. bcz na podst. KRIR

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. październik 2024 09:42