StoryEditor

Odmowa dopłat za Dobrostan zwierząt! Zarzecki kieruje pismo do Ministra Rolnictwa Siekierskiego

Do Ministra Czesława Siekierskiego zwrócił się Prezes PZHiPBM Jacek Zarzecki w związku z błędami w systemie IRZ, które pozbawiają rolników możliwości otrzymania płatności z racji realizacji ekoschematu „Dobrostan Zwierząt”. To nie wina rolników, a systemu.

11.09.2024., 13:03h

Błędy w IRZ pozbawiają rolników dopłat!

- W związku z pojawiającymi się informacjami o odmowach przyznania płatności rolnikom z tytułu realizacji Ekoschematu „Dobrostan zwierząt” przez ARiMR z powodu błędów w systemie IRZ, zwracam się wnioskiem o odstąpienie od nakładania sankcji na rolników, ponieważ nie wynikają one z ich winy, a są wynikiem błędów systemu teleinformatycznego - pisze Zarzecki.

W piśmie zaznaczono, że ARiMR odmawia udzielania pomocy rolnikom w ramach ekoschematu Dobrostan zwierząt, a mało tego zostają nakładane sankcje finansowe na rolników, hodowców, którzy ubiegają się o wsparcie za realizację tego ekoschematu.

Zobacz także; IRZ Plus: nowa funkcjonalność. Przydatna przy sprzedaży zwierząt! (INSTRUKCJA)

- Należy jednak zwrócić uwagę, na fakt, iż brak odnotowania zdarzenia w systemie może wynikać, nie z błędu rolnika, ale z powodu niedziałającego systemu IRZ. W związku ze zmianą prawa potrzebne było uruchomienie nowej aplikacji – IRZplus – napisano.

System IRZ pozwala na składanie zgłoszeń, które dotyczą:

  • bydła,
  • owiec,
  • kóz,
  • świń,
  • drobiu,
  • koniowatych,
  • jeleniowatych i wielbłądowatych.

Umożliwia także:

  • przeglądanie danych dotyczących zwierząt,
  • zdarzeń zwierzęcych,
  • zarejestrowanych działalności,
  • złożonych dokumentów i przeprowadzonych kontroli na miejscu.

System IRZ – błędy i niewiarygodne dane

- Niestety, po uruchomieniu pojawiły się problemy w działaniu i nowa wersja aplikacji IRZ nie spełniała, przez wiele miesięcy, oczekiwań i wymagań hodowców. System się zawieszał, dane były często nieprawidłowe i niewiarygodne, a zdarzenia trudno było zgłosić na czas, jak również zgłoszone dane „znikały” i pomimo wielokrotnych prób, nie zawsze udało się wypełnić odpowiednie zgłoszenie w terminie. Zwracali na to uwagę rolnicy, organizacje rolnicze, jak i samo Ministerstwo czy też ARiMR, który wielokrotnie na swojej stronie internetowej, od stycznia 2023 roku, informował o trwających pracach modernizacyjnych wynikających ze zmiany ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Brak działania systemu IRZ był między innymi przedmiotem posiedzeń zespołu ds. stabilizacji i wsparcia rynku mięsa wołowego Porozumienia Rolniczego w styczniu oraz lipcu 2023. Jednym z wniosków było zwolnienie hodowców i producentów bydła z sankcji karnych w przypadku braku możliwości dokonania zgłoszenia w IRZplus, ze względu na niedziałanie aplikacji IRZplus, po wejściu w życie ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt (Dz. U. poz. 2727) – wylicza Zarzecki w swoim piśmie do ministra.

Więcej o tym można przeczytać też tutaj: Błędy w aplikacji IRZ Plus. Czy będą zmiany? Resort rolnictwa wyjaśnia

Pod koniec kwietnia MRiRW udziliło odpowiedzi na przedmiotowy postulat i wtedy też stwierdziło:

- Z uwagi na  problemy techniczne związane z zapewnieniem właściwego funkcjonowania systemu informatycznego obsługującego aplikację IRZplus w początkowym okresie po wejściu w życie ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt (4), MRiRW pismem z 4 kwietnia 2023 r. wystąpiło do Głównego Lekarza Weterynarii z wnioskiem o uwzględnienie przez organy Inspekcji Weterynaryjnej, podczas przeprowadzania kontroli na miejscu, w ramach prowadzonego nadzoru nad systemem identyfikacji i rejestracji zwierząt, okoliczności związanych z przejściowymi utrudnieniami w działaniu aplikacji IRZplus.

Kiedy nie powinny być nakładane kare na rolników?

Analizując dalej te ustawę, Zarzecki przypomina, ze w tym momencie należy się powołać na zastosowanie art. 59. Ust. 5 rozporządzenia UE 2116/2021  z 2 grudnia 2021 w sprawie finansowania wspólnej polityki rolnej, zarządzania nią i monitorowania jej oraz uchylenia rozporządzenia nr 1306/2013, który mówi, że:

Państwa członkowskie podejmują stosowne środki ostrożności zapewniające, aby stosowane kary, o których mowa w ust. 1 lit. d) były proporcjonalne, a ich wymiar był uzależniony od wagi, skali i trwałego charakteru lub powtarzalności wykrytej niezgodności. Rozwiązania przyjęte przez państwa członkowskie zapewniają w szczególności, by nie nakładano kar, gdy:

a) niezgodność jest wynikiem działania siły wyższej lub nadzwyczajnych okoliczności zgodnie z art. 3;

b) niezgodność jest wynikiem błędu właściwego organu lub innego organu, w przypadku gdy błąd nie mógł być w rozsądny sposób odkryty przez osobę, której dotyczy kara administracyjna; c) dana osoba może dowieść, w sposób przekonujący właściwy organ, że nie jest winna niewypełnienia obowiązków, o których mowa w ust. 1 niniejszego artykułu, lub gdy właściwy organ w inny sposób stwierdzi, że dana osoba nie ponosi winy. W przypadku gdy niezgodność z warunkami przyznawania pomocy wynika z działania siły wyższej lub nadzwyczajnych okoliczności zgodnie z art. 3 beneficjent zachowuje prawo do otrzymania pomocy

W związku z tym Prezes PZHiPBM Jacek Zarzecki zwraca się do Ministra Siekierskiego o rozpatrzenie pozytywne wniosku o odstąpienie od odmowy udzielania wsparcia dla rolników, którzy starają się o dopłaty, za realizację ekoschematu Dobrostan zwierząt, a także nakładania kar finansowanych na rolników, za błędy które generuje aplikacja IRZ.

 

Bernat Patrycja

na podst. pisma Jacka Zarzeckiego

Fot: Facebook/Canva

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat z-ca redaktora prowadzącego topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. październik 2024 21:07