StoryEditor

Premia dla młodego rolnika 2025: łatwiej zdobyć punkty, ale uwaga na pułapki!

Ubiegłoroczny nabór wniosków o Premię dla młodego rolnika nie cieszył się dużym zainteresowaniem. Rolnicy skarżyli się, że jest coraz trudniej uzyskać minimum punktów. Wprowadzono sporo korzystnych zmian, ale jednocześnie trzeba pamiętać o kilku ważnych aspektach, które decydują o przyznaniu dofinansowania.

06.06.2025., 11:10h

Nabór wniosków o Premię dla młodego rolnika ruszył 2 czerwca i potrwa do 31 lipca. W związku z tym, że rolnicy wielokrotnie zaznaczali, że bardzo trudno jest osiągnąć minimum punktów aby uzyskać dofinansowanie, zmieniono kryteria i punktację. Dzięki temu resort rolnictwa twierdzi, że ułatwi młodym rolnikom dostęp do środków i to nie małych. Przez lata kwota na "młodego rolnika" została prawie trzykrotnie zwiększona. Obecnie można uzyskać nawet 200 tys. zł między innymi na zakup ziemi, stada podstawowego, inwestycje budowlane w gospodarstwie, ale również na zakup maszyn rolniczych.

Trzeba jednak pamiętać, że ten program nie jest skierowany do rolników, którzy liczą na szybkie dofinansowanie bez zobowiązań, bo te, po podpisaniu umowy trwają aż pięć lat! Ponadto po przyznaniu dofinansowania trzeba uzyskiwać co najmniej 60 proc. przychodu wyłącznie z gospodarstwa. Trzeba jasno ocenić możliwości i kierunki rozwoju, generowania przychodów w gospodarstwie, więc decyzja musi być przemyślana. 

Punktacja Premii dla młodego rolnika - będzie łatwiej?

Wymagania dla młodych rolników były wysokie i to sprawiło, że coraz mniej osób interesowało się tą formą wsparcia. W tym roku jedną z ważniejszych rzeczy, która się zmieniła to punktacja, otóż rolnicy dostaną więcej punktów za kwalifikacje zawodowe, gdzie każdy poziom wykształcenia zyskał na wartości. Maksymalnie będzie można uzyskać 5, zamiast 4 punktów. 

Ponadto od tego roku nie trzeba przejmować gospodarstwa w całości i na własność, aby otrzymać punkty za różnicę wieku. Jednak ci rolnicy, którzy faktycznie przejmą gospodarstwa w całości będą mieli większe szansę na zdobycie dofinansowania. Za przejęcie gospodarstwa także jest więcej punktów, liczba wzrosła z 4 do 5 punktów. Hodowcy też w tym roku będą mieli lepiej, bowiem za produkcję zwierzęcą także jest więcej punktów niż w poprzednich naborach. Jeśli ponad 50% docelowej wielkości ekonomicznej gospodarstwa pochodzi z tego sektora, można otrzymać 3 punkty. 

O tym za co konkretnie są przyznawane punkty, oraz jakie są kryteria i ogólne zasady oraz warunki dla rolników pisaliśmy w artykule: 

Ruszył nabór wniosków na Premię dla młodego rolnika: 200 tys. zł na zakup ziemi i maszyn!

Na co uważać przy "młodym rolniku‘?

- Jest kilka takich pułapek, na które należy zwrócić uwagę. Przede wszystkim, dokładność biznesplanu to podstawa. Musi być on realistyczny, spójny i dobrze przemyślany. Należy pamiętać, że co najmniej 70% kwoty premii musi być przeznaczone na środki trwałe, a często rolnicy skupiają się na wydatkach, ale nie precyzują, jak wpłyną one na rozwój ekonomiczny gospodarstwa i spełnienie wskaźników z biznesplanu w ciągu 3 lat. Ważne jest także, że po otrzymaniu I raty premii, młody rolnik jest zobowiązany do prowadzenia gospodarstwa jako kierujący nim przez co najmniej 5 lat. To jest długoterminowe zobowiązanie - wyjaśnia Aleksandra Nowak, doradca ds. dotacji w zespole Agraves. Podkreśla, że rolnicy niestety składają wnioski na ostatnią chwilę, co jest ryzykowne ze względu na możliwość popełnienia błędu, który zaważy na przyznaniu dofinansowania. 

Trudnym warunkiem do spełnienia jest uzyskiwanie 60 proc. przychodu z gospodarstwa w ciągu 5 lat, nawet nie tyle samo jego uzyskanie, co jego przewidywalność. W tym przypadku "jakoś to będzie" może okazać się zgubne. 

Pracownicy ARiMR podczas tegorocznych spotkań kilkakrotnie zaznaczali, że jest to dofinansowanie dla rolników, którzy naprawdę chcą prowadzić gospodarstwo, a Agencja to weryfikuje i kontroluje, a niekiedy nakazuje to udowodnić. Niestety zdarzają się sytuacje, w których nakazany jest całkowity zwrot wypłaconej premii lub sankcje, które nakazują zwrot części premii. Warto pamiętać, że tego typu dofinansowanie to poważne zobowiązanie dot. realizacji biznesplanu w terminie, uzyskiwania określonych przychodów, prowadzenia szczegółowej ewidencji czy wydatkowania środków w terminie. 

Wszystkie artykuły dotyczącego tego dofinansowania znajdują się w zakładce PREMIA DLA MŁODEGO ROLNIKA. 

 

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. czerwiec 2025 09:06