StoryEditor

Nowoczesne rolnictwo w XXI wieku to czas mikrobiologii

Jednym z elementów dbałości zarówno o żywność i o dobre środowisko jest zatroszczenie się o glebę. O tym jak radzić sobie z wyzwaniami współczesnego rolnictwa, opowiedział Dyrektor generalny biokontrolii Paweł Kossakowski z firmy Chemirol.
11.12.2023., 10:29h

Bartłomiej Czekała, radaktor naczelny topagrar.pl: Tematem  Forum jest ziemia w opałach – jak zapewnić wodę, żywność i dobre środowisko. A jednym z elementów dbałości i o żywność i o dobre środowisko jest dbałość o glebę i o uprawy, które na tej glebie rosną. Proszę powiedzieć, jakie w tym zakresie Państwo macie doświadczenie, jakie propozycje do rolników, jak sobie radzić z tymi wyzwaniami współczesnego rolnictwa?

Paweł Kossakowski, dyrektor generalny biokontrolii Chemirol: Aby sobie radzić z wyzwaniami współczesnego rolnictwa, należy podejść oczywiście do takiego zagadnienia, jakim jest żyzność i produktywność gleby. Należy przede wszystkim podejść racjonalnie do odżywiania roślin nawozami mineralnymi i stosowania środków ochrony roślin. Wiek XXI to jest wiek mikrobiologii, która generalnie będzie coraz bardziej się rozwijała w sektorze rolnictwa. Należy podejść do nawożenia roślin z użyciem rozwiązań mikrobiologicznych, które pozwalają tworzyć ten obiekt składników pokarmowych w glebie, pozwalają udostępniać składniki pokarmowe ze źródeł trudno dostępnych, wiązać azot mineralny i organiczny z powietrza, a jednocześnie pozwalają też w jakiś sposób ograniczyć stosowanie środków ochrony roślin.

Dobór odpowiednich mikroorganizmów do gleby

B.C.: Aby dobrać odpowiednie mikroorganizmy do gleby, należy najpierw zbadać jej skład. Jakie badania Pan poleca, aby określić optymalne warunki dla roślin?

P.K.: Sama gleba składa się z ogromnej ilości mikroorganizmów, ponieważ 1 gram gleby zawiera nawet 100 milionów komórek bakterii. Jest ich od 6 do 8 tysięcy różnych rodzajów. Natomiast możemy podać konkretne, wyselekcjonowane szczepy bakterii, które pozwolą to środowisko zmienić, żeby wprowadzić konkretne szczepy, które będą działały na różnego rodzaju uwalnianie składników pokarmowych czy rozkład resztek pożniwnych. Takimi szczepami, które się nam doskonale sprawdzają i mamy w ofercie firmy Chemirol, są szczepy z rodzaju Bacillus. Są to duże i odporne na trudne warunki środowiska bakterie, które tworzą formy przetrwalnikowe, czyli zastosowanie produktu jest bardzo łatwe, nie musimy zważać na warunki pogodowe, nie musimy patrzeć na promieniowanie ultrafioletowe. Dzięki temu możemy stosować produkty z nimi w dowolnych warunkach pogodowych i w różnych fazach uprawy. Bakterie Bacillus poradzą sobie w każdym środowisku i poprawią jakość gleby.

Kiedy stosować mikroorganizmy? 

B.C.: Najczęściej rolnicy, kiedy słyszą o mikroorganizmach, to właśnie chcą stosować je po żniwach, czyli na ściernisko, na glebę przed jej wymieszaniem. Ale Pan mówi o zastosowaniu pogłównym. Jakie są w tym przypadku proporcje i terminy? Czy można je stosować w dowolnym momencie wegetacji rośliny?

P.K.: Stosowanie pogłówne to duże ułatwienie dla rolników, którzy mają napięty harmonogram prac pożniwnych. Nie muszą oni wykonywać osobnego oprysku, na który często nie mają czasu. Zabiegi pogłówne polegają na stosowaniu mikroorganizmów we wczesnych fazach rozwoju roślin, np. w przypadku rzepaku może to być zastosowanie herbicydów doglebowych lub wczesne zabiegi ochronne w każdej uprawie.

B.C.:Jakie produkty oferujecie w nowym sezonie na wiosnę dla rolników w tym zakresie?

P.K.: W naszej ofercie mamy sprawdzony od 2018 roku produkt – BaktoKompleks, który stosuje się na resztki pożniwne. Można go używać na wiosnę we wszystkich uprawach jarych, przed sianiem lub przed ruszeniem wegetacji w uprawach ozimych. Naszym nowym rozwiązaniem jest Bakto ProFOS, które zawiera bakterie z rodzaju Bacillus. One udostępniają roślinom trudno dostępne formy fosforu w glebie. W 2022 roku przeprowadziliśmy doświadczenie ścisłe na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, które potwierdziło jego wysoką skuteczność. W krótkim czasie udostępnił on roślinom ponad 130 kg fosforu w czystym składniku, ponad 100 kg potasu, prawie 200 kg wapnia i około 9 kg azotu mineralnego.

B.C.: Co takiego powodują mikroorganizmy w glebie, że poprawia się kondycja i zdrowotność roślin?

P.K.: Mikroorganizmy w glebie odgrywają ważną rolę w ograniczaniu rozwoju patogenów. Robią to na dwa sposoby: konkurując z nimi o pokarm i o miejsce. Bakterie pożyteczne pobierają z gleby mikropierwiastki, takie jak żelazo, które są niezbędne dla organizmów patogennych. Ponadto najwięcej bakterii pożytecznych znajduje się w ryzosferze, czyli w strefie korzeniowej roślin. Korzenie wydzielają związki chemiczne, które stanowią pokarm dla bakterii, a bakterie z kolei wydzielają metabolity, które hamują porażenie roślin przez choroby ogrodowe.

B.C.: Dziękuję bardzo za rozmowę!

 

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. luty 2024 19:33