StoryEditor

Jakie są plany nowego Prezesa WIR na najbliższe miesiące działalności?

Podczas VIII Forum Rolników i Agrobiznesu w Poznaniu, mieliśmy okazję porozmawiać z nowym Prezesem Wielkopolskiej Izby Rolniczej – Mieczysławem Łuczakiem. Jakie są plany i cele na najbliższe miesiące?
07.12.2023., 14:51h

Bartłomiej Czekała, redaktor naczelny top agrar Polska: Jesteśmy na VIII Forum Rolników i Agrobiznesu w Poznaniu, a z nami jest jeden z naszych partnerów dzisiejszego wydarzenia – Mieczysław Łuczak, Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Dzień dobry!

Mieczysław Łuczak, Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej: Dzień dobry! Witam bardzo serdecznie. Cieszę się, że możemy przywitać gości naszym tradycyjnym wielkopolskim śniadaniem.

Rozregulowane rynki rolne

B.C.: Drodzy Państwo, wszyscy uczestnicy Forum wiedzą, że tu zawsze skosztować pyszności wielkopolskich serwowanych przez Wielkopolską Izbę Rolniczą. Panie Prezesie, gratuluję Panu objęcia funkcji nowego prezesa Wielkopolskiej Izby Rolniczej. To także nowe wyzwania i nowe plany. Jakie są plany nowego prezesa WIR na najbliższe miesiące działalności?

M.Ł.: Dziękuję za gratulacje. Jest to dla mnie zaszczyt i honor reprezentować wielkopolskich rolników w kontaktach z administracją rządową na szczeblu wojewódzkim i centralnym poprzez pracę w Krajowej Radzie Izb Rolniczych. Wyzwań jest wiele, ponieważ Wielkopolska wyróżnia się na mapie Polski i całej Europy najlepszą marką rolników, sadowników, ogrodników. Tym się szczycimy. To jest nasza perełka. Niestety, w ostatnich latach i miesiącach rozregulowane zostały wszystkie rynki rolne poprzez nadmierny import zbóż z Ukrainy. Nasz samorząd rolniczy w pierwszej kolejności powinien podjąć działania, aby wyregulować te rynki. Mamy dramat na rynku kukurydzy w całym kraju i w województwie wielkopolskim. Naszym głównym celem jest też pilnowanie, aby nowe akty prawne nie przeciwstawiały się środowisku rolniczemu, tylko mu pomagały. Mówię o tym, mając na myśli pierwszy rok nowego systemu dopłaty obszarowych, który budził wiele uwag i zastrzeżeń wśród rolników. Zanotowaliśmy i przeanalizowaliśmy je wszystkie. Chcemy zaproponować resortowi rolnictwa zmianę szeregu przepisów na forum Komisji Europejskiej, bo niektóre z nich się wykluczały.

Jedyna dochodowa uprawa - buraki cukrowe

B.C.: Dzisiaj na Forum będzie komisarz Wojciechowski, więc to doskonała okazja, żeby go zapytać, co można zrobić z trudną sytuacją na rynkach rolnych. Komisarz ma pewnie możliwości działania w tym zakresie. Wspomniał Pan o trudnej sytuacji. Zespół ekspertów WIR robi kalkulacje rolnicze, z których wynika, że w tym roku jedyną dochodową rośliną są buraki cukrowe, a pozostałe są na minusie.

M.Ł.: Tak, to nas trapi, ponieważ Wielkopolska słynęła z dobrej produkcji trzody chlewnej i ogrodniczej. Niestety, mamy wysokie koszty produkcji, a nie ma odzwierciedlenia w cenach skupu.

B.C.: A co z warzywami i owocami, które są mocnym punktem wielkopolskiej produkcji? Po wybuchu wojny w Ukrainie jeszcze w 2014 roku i sankcjach na Rosję zmienił się nam rynek. Jak teraz wygląda sytuacja i perspektywy dla tych upraw?

M.Ł.: Myślę, że Wielkopolska Izba Rolnicza i samorządy rolnicze powinny w pierwszej kolejności przygotowywać rolników europejskich i polskich na ewentualne rozszerzenie Unii Europejskiej o Ukrainę, ponieważ to będzie największe zagrożenie dla polskiego rolnictwa. Musimy edukować rolników, aby produkowali coś innego lub skrócili łańcuch dostaw. Jeśli chodzi o sektor warzywny, to mamy w miarę dobrą sytuację, ponieważ funkcjonują grupy producentów rolnych. Myślę, że trzeba iść w tym kierunku i konsolidować rolników w spółdzielniach i grupach, ponieważ silniejszy może więcej.

Fora Rolnicze z WIR

B.C.: Przed nami sezon zimowy, a WIR organizuje zawsze spotkania i szkolenia dla rolników w terenie. Czy w tym roku też będą takie spotkania?

M.Ł.: Już w tym momencie zapraszamy wszystkich wielkopolskich rolników na tradycyjne Fora Rolnicze. Na przełomie stycznia i lutego odbędą się spotkania szkoleniowe w każdym powiecie, gdzie Wielkopolska Izba Rolnicza będzie organizatorem i moderatorem. Każdy powiat ma swoją specyfikę, więc spotkania będą dostosowane do problemów lokalnych. Zaprosimy też przedstawicieli agencji rządowych, aby edukować rolników i wsłuchiwać się w ich problemy. Naszym obowiązkiem jest być rzecznikiem rolników i przekazywać ich problemy na forum z administracją rządową.

B.C.: Gratuluję i życzę sukcesów w walce o interesy wielkopolskich i polskich rolników. Przypomnijmy, że w zarządzie Krajowej Rady Izb Rolniczych jest też delegat Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

M.Ł.: Tak, cieszymy się, że przedstawicielem w zarządzie KRIR jest pani Jolanta Nawrocka. Ja będę skupiał się na pracy na terenie województwa, a pani Jolanta będzie naszym delegatem w KRIR. Dziękuję za życzenia, ponieważ problemów jest mnóstwo i potrzeba siły i uporu, aby je rozwiązywać.

B.C.:: Dziękuję za rozmowę i życzę sukcesów w kadencji i w najbliższych działaniach. Wszystkiego dobrego.

 

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 12:16