StoryEditor

Pogoda groźna dla upraw - wszystko o ubezpieczeniu produkcji

W ostatnich latach wzrosła wartość szkód wyrządzonych w uprawach przez grad, nawalne deszcze oraz huragany. Intensywność tych zjawisk powinna być zachętą dla rolników do ubezpieczania i zabezpieczania produkcji. To wszystko zostanie szczegółowo omówione podczas VIII Forum Rolników i Agrobiznesu, na które już dziś serdecznie zapraszamy. Jeszcze można się zapisać i wziąć udział!
23.11.2023., 08:00h

Zagrożenia dla upraw

Mimo że zimy są w ostatnich latach łagodniejsze, to mróz i przymrozki wiosenne wciąż stanowią duże zagrożenie dla upraw. Dane Generali potwierdzają, że na przestrzeni ostatnich lat stale wzrasta liczba szkód z ubezpieczeń upraw. Rekordowe lata to 2020–2022. Głównie zgłaszano uszkodzenia na skutek gradu, nawalnego deszczu, huraganu oraz przymrozków.

image

VIII Forum Rolników i Agrobiznesu

FOTO: pwr

Destabilizacja finansowa w gospodarstwie

Największy wzrost szkodowości spowodowany był gradobiciem, przy dodatkowo zwiększonej intensywności zniszczeń. Gradobicie potrafi zniszczyć obszary kilku tysięcy kilometrów kwadratowych, a miejsce wystąpienia jest niemożliwe do przewidzenia. Innym ryzykiem, na które również z niepokojem spoglądają rolnicy, są skutki przezimowania. Brak okrywy śnieżnej, wczesny start wegetacji przy jednoczesnym wystąpieniu mrozów powodują spore straty, a wahania temperatur powodujące rozhartowanie roślin to elementy, które nie dają gwarancji przezimowania. Kolejne ryzyka to przymrozki wiosenne i susze, występujące we wrażliwych dla upraw okresach. One powodują straty, które często wpływają na destabilizację finansową w gospodarstwie.

To wszystko wynika ze zmian klimatycznych, które czynią pogodę coraz bardziej nieprzewidywalną. Statystyki Generali pokazują, że warto zabezpieczyć się ubezpieczeniem z szerokim zakresem, który ochroni przed tego typu anomaliami pogodowymi. Dlatego warto się związać z Generali Agro, partnerem z ponad 20-letnim doświadczeniem w ubezpieczeniach rolnych oraz profesjonalnym serwisem w przypadku wystąpienia szkody.

To wszystko zostanie szczegółowo omówione podczas VIII Forum Rolników i Agrobiznesu, na które już dziś serdecznie zapraszamy. Jeszcze można się zapisać i wziąć udział!

Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
27. kwiecień 2024 18:35