StoryEditor

Biogazownia rolnicza w Iłówcu Wielkim: substraty od rolników i przemysłu

Dziś kukurydza i gnojowica, a w przyszłości również odpady z przemysłu rolno-spożywczego będą zasilać biogazownię rolniczą o mocy elektrycznej 499 kW w Iłówcu Wielkim k. Poznania. Inwestorem jest WPIP Green Energy, a generalnym wykonawcą robót oraz dostawcą technologii agriKomp Polska.
14.08.2023., 17:08h

4 tys. MWh energii elektrycznej

W eksponowanym miejscu przy ważnej drodze w województwie wielkopolskim w Iłówcu Wielkim (powiat śremski) otwarto nową biogazownię rolniczą, z której w ciągu roku do sieci będzie trafiało nawet 4 tys. MWh energii elektrycznej.

– Cieszymy się, że jesteśmy blisko głównej drogi, bo to ułatwia logistykę dostawy substratów i odbioru pofermentu. Pokazujemy, że w biogazowni nie śmierdzi, a jedyny zapach wydobywający się z instalacji to zapach kiszonej kukurydzy. Dostarczona z gospodarstw gnojowica jest przechowywana w szczelnie zamkniętych zbiornikach – podkreśla Wojciech Nawrocki, wiceprezes Zarządu WPIP Green Energy.

Wojciech Nawrocki, wiceprezes Zarządu WPiP Green Energy nadzorował budowę i odpowiada za organizację i rozwój biogazowni.
Wojciech Nawrocki, wiceprezes Zarządu WPiP Green Energy nadzorował budowę i odpowiada za organizację i rozwój biogazowni.

11 tys. t kiszonki i gnojowicy

Biogazownia rolnicza w Iłówcu Wielkim powstała na działce o powierzchni 2,3 ha. Jej moc to 499 kW. Biogaz powstaje podczas fermentacji mezofilnej związków organicznych w temp. ok. 43°C. Następnie wytworzony biogaz, którego głównym składnikiem jest metan, zostaje spalany w jednostkach kogeneracyjnych o mocy 250 kW każda. Roczna produkcja biogazu ...

Pozostało 85% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. listopad 2023 19:19