StoryEditor

Prąd z OZE: jakie dotacje dla rolniczych spółdzielni energetycznych?

Obok rolników indywidualnych programem "Energia dla wsi" objęto spółdzielnie energetyczne. Rządzący zachęcają rolników do ich tworzenia, jednak z marnym skutkiem. Na jakie dotacje mogą liczyć rolnicy? 
23.06.2023., 15:06h

Podstawową korzyścią wynikającą z rozliczeń w ramach spółdzielni energetycznej jest zmniejszenie ponoszonych kosztów energii elektrycznej. Przepisy zapewniają spółdzielniom wsparcie w wytwarzaniu energii elektrycznej przez ilościowe rozliczanie energii wprowadzonej oraz pobranej z sieci.

Proste rozliczanie energii

Rozliczenia te odbywają się w stosunku 1 do 0,6, w systemie godzinowym. Oznacza to, że jeżeli w danej godzinie spółdzielnia wytworzy więcej energii elektrycznej, niż pobierze, 40% nadwyżki trafia do operatora energetycznego jako "rekompensata" z tytułu dokonywanych rozliczeń – podobnie do tego, jak wcześniej rozliczali się prosumenci, przy czym współczynnik wynosił wtedy 0,8.

Rozliczenie z energetyką odbywa się w okresie przyjętym przez strony w umowie sprzedaży energii elektrycznej. Co istotne, każdy spółdzielca otrzymuje oddzielnie fakturę za zużytą energię elektryczną, która jednak obejmuje rozliczenia za energię wytworzoną w ramach spółdzielni. Największą zaletą takiego systemu rozliczeń jest odporność na wzrost cen prądu.

Spółdzielnia rozlicza się ilościowo, tj. kWh za kWh. Tym samym energia wprowadzana do sie...

Pozostało 83% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
27. listopad 2023 22:12