StoryEditor

Jakie mieszadła sprawdzą się w zbiornikach na gnojowicę i w biogazowni?

Dobrze dobrane mieszadła zapewnią odpowiedni skład gnojowcy wykorzystywanej do nawożenia upraw czy w procesie produkcji energii przez biogazownie rolnicze. Jakie rodzaje mieszadeł może wybrać rolnik?

03.10.2024., 17:55h

W tym roku mija już 67 lat od zbudowania pierwszego mieszadła elektrycznego dla rolnictwa, w czym od samego początku specjalizuje się firma Suma z siedzibą w Sulzberg w Bawarii. Niemiecki producent specjalizuje się w dostawach urządzeń dla biogazu, sektora komunalnego, rolnego i przemysłu.

Zobacz też: Komu opłaca się inwestycja w mikrobiogazownię? (WYWIAD)

Mieszadła Suma dla różnych typów zbiorników

Od wielu lat rozwiązania marki Suma dostępne są na naszym rynku, a jest w czym wybierać, bo firma zapewnia rozwiązania do mieszania, homogenizacji, przepompowywania i napełniania. Firma oferuje:

  • mieszadła boczne i zatapialne do wszystkich typów zbiorników otwartych i zamkniętych (do 16% suchej masy),
  • standardowe systemy montażowe dla mieszadeł zatapialnych, z możliwością regulacji położenia w obydwu płaszczyznach,
  • gazoszczelne systemy montażowe i boksy serwisowe dla mieszadeł zatapialnych, umożliwiające serwis mieszadeł bez demontażu dachu membranowego,
  • mieszadła centralne wg indywidualnego projektu.

Zróżnicowane wymagania wirników śmigłowych. Jak dobrać odpowiedni model?

Do najbardziej popularnych sposobów mieszania zarówno w obszarze rolniczym, jak i w biogazowniach należą wirniki śmigłowe. Wymagania wobec wirników śmigłowych różnią się istotnie w zależności od gabarytów zbiornika, umiejscowienia mieszadła i właściwości substratu, dlatego producent oferuje szeroki wybór wirników o różnym kształcie, w tym zoptymalizowane aerodynamicznie wirniki o wysokiej sprawności.

W sektorze rolniczym dostępne są wirniki o średnicach od 230 mm do 900 mm, dla prędkości obrotowych od 1450 obr./min do 180 obr./min, co pozwala na indywidualną konfigurację dostosowaną do wymagań zbiornika.

W przypadku biogazowni rolniczych dostępne są wirniki o średnicach od 250 mm do 1600 mm, dla prędkości obrotowych od 1450 obr./min do 82 obr./min. Moc takich mieszadeł sięga 25 kW, a w przypadku wersji zasilanych z WOM ciągnika moc wyjściowa sięga 160 kW.

Dobór materiału wirnika do warunków pracy jest bardzo ważne

Materiał, z którego wykonany jest wirnik, musi odpowiadać wartości pH substratu. W zależności od agresywności cieczy z oferty można wybrać odpowiednią wersję materiałową: stal ocynkowana, lakierowana, hartowana i stal nierdzewna

Warto zaznaczyć, że nowe wirniki zawsze pasują do wcześniej dostarczonych mieszadeł, co obniża koszty modernizacji urządzenia.

Techniczne aspekty mieszadeł zatapialnych

Dzięki konstrukcji modułowej mieszadła zatapialne Suma można dobierać do indywidualnych wymagań, dostosowując moc silnika, przekładnię i wirnik śmigłowy do warunków instalacji: kontener, zbiornik z betonowym sufitem, otwarty zbiornik czy system slalomowy w tuczarni.

Mieszadła zatapialne mogą mieć silnik od 3 do 25 kW z łopata mieszającą o średnicy nawet 140 cm. Mieszadła te są zaprojektowane do pracy w temperaturze substratu do 55°C (po uzgodnieniu także do wyższych temperatur) i posiadają oddzielne obiegi oleju dla silnika, przekładni oraz korpusu łożyskowego. Specjalne uszczelnienie mechaniczne uszczelnia wał względem korpusu łożyskowego i zapobiega przenikaniu substratu do łożyskowania wirnika śmigłowego. Zakres dostawy standardowo obejmuje kabel odporny na drobnoustroje.

Większość mieszadeł Suma jest standardowo wyposażona w elementy wydłużające ich żywotność, takie jak pierścień z polioksymetylenu (POM) oraz nóż tnący. W ostatnich latach firma dostarczyła na rynek ponad 100 tys. mieszadeł do 64 krajów, w tym do Polski, gdzie jest lokalny oddział: Suma Polska Sp. z o.o.

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. listopad 2024 17:07